Jak mam pomóc mamie, która ma depresję?

Lat 60, kobieta. Właściwie chodzi o moją mamę. Zaczęło się miesiąc temu. Zaczęła być przygnębiona i nie wykazywała żadnej chęci do robienia czegokolwiek, tylko to, co było konieczne... niestety jest coraz gorzej. Mama boi się dosłownie wszystkiego. Czuje wewnętrzne drżenie i lęk, najgorzej czuła się rano, z biegiem dnia czuła się lepiej. Niestety, dziś był chyba najgorszy dzień. Pierwszy raz w życiu widziałam ją w takim stanie. Blada, rozdygotana... Prawie mnie sparaliżowało, ale musiałam opanować emocje. Posłuchałyśmy razem muzyki, zrobiłam melisę i mówiłam o różnych bzdurach, żeby tylko ją odciągnąć od... sama nie wiem czego...

Na początku stroniła od lekarzy, ale ostatnio sama mnie poprosiła, żebym jej jakiegoś lekarza znalazła. Byłyśmy u psychiatry, który wywarł na niej dobre wrażenie. Przepisał jej preparat benzodiazepiny i lek przeciwdepresyjny raz dziennie. 1 dzień czuła się dobrze, ale na drugi już źle... to właśnie dziś... wiem, że ten drugi lek jest o przedłużonym działaniu, ale jeśli będzie powoli się poprawiać, to co ja mam na Boga robić do tego czasu...? Co mówić, co robić??? Nie mam pomysłów, bo ona na nic nie ma ochoty... Proszę mi pomóc... Jest dla mnie najważniejsza na świecie i serce mi pęka, jak widzę ją w takim stanie... a moja bezradność jest nie do zniesienia.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Zrobiła już Pani wiele: dostrzegając zmianę samopoczucia u Mamy, mobilizując do podjęcia leczenia i wspierając ją w tej decyzji. Leki przeciwdepresyjne zaczynają działać po ok. 3-4 tygodniach od początku stosowania, na tym etapie musi się Pani uzbroić w cierpliwość. Nie zawsze udaje się również dobrać odpowiedni lek przeciwdepresyjny za pierwszym razem. Obecnie może Pani zadbać o to, aby Mama przyjmowała leki regularnie i w odpowiednich dawkach.

W zaburzeniach depresyjno-lękowych występują problemy z koncentracją i pamięcią, dodatkowo mogą temu sprzyjać zmiany związane z wiekim Pani Mamy. Ponadto, zapisany lek uspokajający niekorzystnie wpływa na pamięć. To wszystko sprawia, że Mama może niechcący przedawkować lek lub pominąć dawkę. Przyjmowanie leków przez Mamę powinno być pod Pani kontrolą.

Ważne jest zapewnienie wsparcia i opieki, poczucia bezpieczeństwa. Może Pani również zapytać, w jaki sposób może Pani pomóc Mamie, nie ograniczając jej swobody, spokoju i intymności. Polecam Pani również informacje dostępne w naszym portalu: http://portal.abczdrowie.pl/pomoc-w-depresji. Podobne informacje można również znaleźć na stronie ,,Anonimowych Depresantów": http://www.depresanci.republika.pl/bliski.html.

Serdecznie pozdrawiam.