Jak mam pomóc mężowi i naszej rodzinie?

Dzień dobry, mam pytanie, jestem mężatką 12 lat. Mój mąż jest uzależniony od alkoholu i nie wiem, jak mu pomóc, ja i dzieci też jesteśmy już na wyczerpaniu. Nie mogę spać ani jeść. Jestem przygnębiona, a moje dzieci są bardzo agresywne, niespokojne, a najmłodsza zaczęła się moczyć w nocy. Nie wiem, co mam robić i jak nam i jemu pomóc. Zaczynam się poddawać i załamywać, że nie dam rady. Proszę o radę, bo nie wiem, co robić. Dziękuję i pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Sytuacja, w jakiej jest Pani rodzina, jest bardzo trudna. Osoby uzależnione myślą w odmienny sposób niż osoby bez tego problemu. W takim przypadku potrzebna jest pomoc nie tylko dla Pani męża, ale dla całej rodziny. Pani dzieci mogą odczuwać psychiczne skutki zachowania męża. Moczenie nocne i agresja mogą być uzewnętrznieniem trudności emocjonalnych, z jakimi zmagają się dzieci. Warto rozmawiać z dziećmi o ich przeżyciach i problemach, by wiedziały, że mogą Pani zaufać.

Rozumiem, że czuje się Pani przytłoczona i bezradna. Niewiele sama będzie Pani mogła zdziałać. Obietnice zmiany oraz snucie nierealistycznych wizji przyszłości często towarzyszą osobom uzależnionym. Mają na celu uspokojenie rodziny i odsunięcie potrzeby prawdziwych i trwałych zmian na dalszy plan. Dlatego też należałoby skorzystać z pomocy terapeuty - specjalisty uzależnień oraz współuzależnienia. Z mężem warto porozmawiać na temat terapii uzależnień.
Proszę jednak robić to wtedy, kiedy mąż będzie trzeźwy. W innym wypadku może nie pamiętać o czym rozmawialiście i obiecywać coś, z czego się nie wywiąże. Polecam Pani spotkania z psychologiem lub psychoterapeutą, by mogła Pani pracować nad rozwiązywaniem swoich problemów i poprawą ogólnej sytuacji między członkami rodziny. Pomoc psychologa może pozwolić Pani wzmocnić się psychicznie i uzyskać niezbędne w tej sytuacji wsparcie.
Warto również zapewnić dzieciom pomoc psychologa. Będą w ten sposób mogły mówić o problemach i starać się zrozumieć całą sytuację. Może się Pani dowiedzieć, czy w Pani sytuacji mogłaby Pani wziąć udział w terapii wraz z dziećmi. Mąż również wymaga pomocy specjalisty, jednak sam musi się na nią zdecydować. Wymuszenie na kimś leczenia odwykowego może nie przynieść trwałych efektów, gdyż taka osoba nie ma wewnętrznej motywacji do zmiany swojego życia.
Bezpłatną pomoc oraz szczegółowe informacje na temat psychoterapii czy terapii uzależnień może Pani uzyskać w ośrodkach państwowych i organizacjach pozarządowych (http://portal.abczdrowie.pl/gdzie-szukac-pomocy). Kiedy potrzebuje Pani rozmowy i wsparcia, warto korzystać z telefonów zaufania, for oraz czatów internetowych. Może Pani także poszukać grupy wsparcia dla kobiet, które mają partnerów alkoholików. W ten sposób będzie Pani mogła dzielić się swoimi przeżyciami, ale także będzie Pani miała szansę poznać nowe możliwości rozwiązywania trudnych sytuacji i dostawać wsparcie ze strony innych osób.

Pozdrawiam