Jak mam poradzić sobie z depresją?

Witam. Nie wiem od czego zacząć, ale od kwietnia byłem juz w szpitalu 3 razy za każdym razem miałem postawioną inną diagnozę. Teraz, za trzecim razem, postawiono mi diagnozę: depresja.

Ja już nie daję sobie rady sam ze sobą. Cały czas czuję się tak samo jak przed szpitalem. Biorę ***, po prostu nie mam chęci do życia, ciągle bym tylko spał, nie mam pracy, nie mam planów na przyszłość, chodzę otumaniony i z niczym nie mogę sobie poradzić, czuję się spowolniony. Żona naokrągło mnie wyzywa, weź sie w garść, ale ja jakoś nie potrafię, nie daję rady sobie w ogóle z niczym. Przed pójściem pierwszy raz do szpitala miałem już straszne myśli samobójcze, na szczęście to mi przeszło. Prosze doradzić co mam zrobić, bo chodzę regularnie do lekarza i mówię mu co mi jest, a on nie zmienia mi leków tylko cały czas jestem na tych samych. Czy to czas zrobi swoje i wszystko będzie dobrze, czy jak mam to rozumieć?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Większość leków psychotropowych zaczyna działać po ok. 4-6 tygodniach stosowania w dawce leczniczej.Nie wiem jak długo stosuje Pan obecne leki i w jakich dawkach- być może trzeba faktycznie trochę czasu, aby w pełni rozwinęły swoje działanie.

Niestety, efektem ubocznym stosowanych leków może być nadmierne stłumienie i ,,stępienie emocjonalne". Jest to często efekt zależny od dawki. Proszę opowiedzieć lekarzowi o swoim samopoczuciu, ewentualnie skorzystać z dodatkowej  konsultacji u innego specjalisty w tym zakresie.

Częstą przyczyną nieskuteczności leczenia jest pomijanie pomocy psychoterapeutycznej.

Może Pan zapisać się do psychologa w poradni zdrowia psychicznego lub rozważyć leczenie w oddziale dziennym. Program leczenia w takim oddziale trwa ok. 8 tygodni. Wiele miejsca poświęca się psychoterapii - indywidualnej i grupowej. Proszę zapytać lekarza prowadzącego o taką możliwość.

Serdecznie pozdrawiam i życzę poprawy samopoczucia