Jak mam przekonać siebie, że jestem wartościowym człowiekiem?

Jak mam przekonać siebie ze jestem wartościowym człowiekiem i nie jestem gorsza od innych? Takie poczucie powoduje że zawsze unikam innych osob i trzymam się z boku. Uniemożliwia mi to normalne funkcjonowanie bo nawę wyjście do urzędu jest dla mnie silnym stresem. Ciągle mam wrażenie ze wszyscy się ze mnie śmieją. Jestem osobą niatrakcyjna i bez zalet. Czasami dziwie się dlaczego moja przyjaciółka się ze mną zadaje. Myślę że mam depresję. Proszę o pomoc.

Dzień dobry,

z opisu wynika, że jest Pani nadmiernie samokrytyczna w stosunku do swojej osoby, dlatego unika Pani innych (prawdopodobnie z obawy przed odrzuceniem).
Intelektualnie wie Pani, że taka Pani nie jest, ale na poziomie emocjonalnym i tak odczuwa Pani niskie poczucie własnej wartości. Sama Pani niestety nie zmieni takiego negatywnego sposobu przeżywania siebie. Aby nastąpiła trwała zmiana - w moim rozumieniu - jedynym rozwiązaniem jest podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam.
Adam Zajączkowski
www.zajaczkowski-psychoterapia.pl

Dzień dobry, jeżeli taki sposób funkcjonowania i przeżywania siebie trwa od długiego czasu trudno będzie go szybko zmienić. Zachęcam do podjęcia psychoterapii indywidualnej lub grupowej, która pomoże pani przyjrzeć się sobie oraz zmienić sposób doświadczania siebie samej. Pozdrawiam.