Jak mam przybrać na wadze?

Witam, Mam 19 lat, mierzę 177cm i ważę 58kg. Nie mam pojęcia, jak mam przytyć. Czy mógłby mi ktoś pomóc? Jestem aktywny fizycznie, gram w piłkę nożna, w tygodniu trenuje 4 razy. Czy to jest może przyczyną tego, że jestem taki chudy?
19 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoje BMI wynosi 18,5, co oznacza, że jesteś bardzo szczupły. Przyczyny niedowagi mogą być różne, np. złe wchałanianie składników odżywczych, stany chorobowe, uwarunkowania genetyczne, czy niedostateczne spożycie kalorii w stosunku do zapotrzebowania energetycznego. Potrzebujesz około 3000kcal, ale nie podajesz informacji o swoim sposobie odżywiania, więc trudno ocenić, czy jesz za mało.

W nidowadze stosuje się dietę o większej kaloryczności i większej zawartości białka, które jest głównym materiałem budulcowym organizmu. Polecane są również ćwiczenia na siłowni, które zwiększają masę mięśniową i są szczególnie skuteczne w połączeniu z dietą.

Wartościowe białko znajdziesz w: chudym mięsie, rybach, chudym nabiale, strączkach, jajach (2/3 białka powinno pochodzić z produktów zwierzęcych). Wybieraj chude produkty białkowe, aby unikać tłuszczu i nie ,,karmić'' tkanki tłuszczowej. Do potraw można dodawać: mleko, jogurt, białko jaja kurzego, aby zwiększyć ilość białka. Stosuj tłuszcze roślinne, czyli oleje i oliwę bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe sprzyjające budowie komórek.

Kaloryczność diety zwiększysz dodając wartościowe przekąski, jak orzechy, czy suszone owoce, miód, pestki dyni, banany, winogrona, awokado, czy nasiona słonecznika - unikaj natomiast słodyczy, fast foodów i bardzo tłustych dań.

Jedz produkty zbożowe z pełnego ziarna: chleb razowy, płatki, kasze, musli, makarony, brązowy ryż - dostarczają węglowodanów, składników mineralnych i błonnika. Przeczytaj artykuł: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-wysokokaloryczna

Pozdrawiam