Jak mam przyspieszyć metabolizm?

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące tego, jak pozbyć się zbędnych kilogramów i tłuszczu. Mam 19 lat, 164 cm wzrostu i ważę 52- 53 kg. Według BMI ważę prawidłowo, jednak mój metabolizm jest strasznie wolny i muszę się bardzo ograniczać. Jestem chora na niedoczynność tarczycy, biorę tabletki E*** i lecze się. Jednak bardzo trudno pozbyć się tłuszczyku z tak wolnym metabolizmem. Co powinnam jeść by go przyspieszyć? Jadam śniadania, są to płatki z mlekiem fitness. Sporą miskę. Przegryzka to zazwyczaj jabłko lub brzoskwinie. Na obiad najczęściej filet z kurczaka z ryżem i warzrywami, staram się nie jadać słodyczy i zdarza mi się coś zjeść raz na tydzień,  jest to najczęściej pizza - 2 kawałki lub ciastka, około 100 gram. Niestety, czasami przesadzam z kolacją, tzn. jest pieczywo  i jest tego dużo. Czego powinnam jeść więcej, czego unikać? Dodam, że jeśli nie ćwicze 5 razy w tygodniu po 2-3 godziny, to widzę zahamowanie metabolizmu. Staram się ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu: basen, biegi, rower. Jednak posiadam mało energii, jestem dość słaba przez chorobę. Bardzo proszę o radę. Serdecznie pozdrawiam
19 LAT ponad rok temu

Witam,

W celu podwyższenia przemiany materii powinnaś:

- na szybkość tych przemian ogromny wpływ wywiera skład diety. Białko zwiększa przemianę materii o 25%, węglowodany o 6%, a tłuszcze o 5-10%. Średnio szacuje się że prawidłowo zestawiona dieta zwiększa tempo metabolizmu o 10%. Jasno więc wynika, że nie warto więc się głodzić, ale spożywać posiłki regularnie, co 2-3 godziny,

- ograniczać tłuszcze zwierzęce, które dla naszego organizmu są jedynie źródłem energii i praktycznie w 100% magazynowane w formie tkanki tłuszczowej,

- zamiast nich spożywać surowe oleje roślinne i tłuszcze rybie, które służą do budowy ważnych związków w organizmie, natomiast w mniejszym stopniu wędrują do komórek tłuszczowych,

- warto zwiększyć udział produktów białkowych ( chude mięso, wędliny, twaróg, białka jajek), które silnie podnoszą przemianę materii i jednocześnie stanowią cenny budulec tkanki mięśniowej. Im więcej posiadamy mięśni, tym wyższa przemiana materii,

- nie zapominaj także o dużej ilości surowych warzyw, na których trawienie zużywane jest więcej energii niż one same posiadają,

- spożywając słodycze, słodkie napoje i białe pieczywo przemiana materii wzrasta niewiele, a składniki tam obecne niezwykle łatwo zamieniane są w tłuszcz,

- odpowiednio dobrane ćwiczenia są w stanie podwyższyć przemianę materii. Aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania organizmu, a także pozwala na utrzymanie zdrowia w wieku późniejszym. Należy ćwiczyć minimum 30 minut dziennie, aby wydajnie spalać tkankę tłuszczową. Trening należ zacząć od ćwiczeń siłowych np. brzuszków, damskich pompek, a po kilkunastu minutach przejść do części aerobowej (rower, pływanie, marsz czy steper). Dzięki temu zawartość komórek tłuszczowych zostanie skuteczniej spalona. Ćwiczenia aerobowe muszą być wykonywane średniointensywnie przez minimum 30 minut. Dodatkowe ćwiczenia i informacje znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam