Jak mam radzić sobie z niską samooceną?

Jestem młodą 23 letnią kobietą. Pochodzę z wielodzietnej rodziny, mam 6 rodzeństwa. 2 starszego i 4 młodszego. Każdy z nich ma dobre życie, Ci którzy są dorośli radzą sobie świetnie, z wykształceniem, mają swoje domy, zakładają rodziny. Ja jestem środkowym dzieckiem i mam wrażenie, że jestem czarną owcą tej rodziny. Młodsze rodzeństwo świetnie radzi sobie w szkole, ma plany na przyszłość. Ja? Stoję w miejscu. Nie potrafię się odnaleźć w życiu, zaczynam myśleć, że jestem do niczego. Skończyłam technikum, miałam dobrą pracę jako kierownik, dobre zarobki i nagle to wszystko się skończyło i całe moje życie się posypało. Mam partnera od ponad 3 lat, który mnie wspiera we wszystkim. Teraz kiedy straciłam pracę i oszczędności utrzymuje mnie i kibicuje w poszukiwaniu nowego zatrudnienia. Ale czuje, że już się męczy, że mu ciężko utrzymywać dwie osoby szczególnie jeśli był przyzwyczajony do życia na pewnym poziomie, a teraz musi sobie odmawiać. Czuję się strasznie źle z tym wszystkim. Czuje, że to moja wina, wszystkie porażki dołują mnie i zaczynam myśleć, że życie dla mnie nie ma sensu. Przeraża mnie to, a boję się z kimś o tym porozmawiać. Nie wiem co robić..
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Skąd bierze się kobiecy problem "Nie mam się w co ubrać!"

Szanowna Pani,

Samoocenę, czyli poczucie własnej wartości, kształtuje się w procesie socjalizacji. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Wskazana jest pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego. Poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Mogą pojawiać się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Wskazane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy - poprawi się Pani funkcjonowanie społeczne oraz ustabilizuje się Pani samoocena, co wpłynie na dobrostan psychiczny. Pozdrawiam serdecznie

0

Dzień dobry, jest Pani w trudnym momencie swojego życia, więc jest naturalne, że w wyniku tylu negatywnych wydarzeń naraz czuje się Pani źle i pojawiają się myśli rezygnacyjne. Dodatkowo wskazuje Pani na poczucie winy w relacji z partnerem. By pomóc sobie w kryzysie, można skorzystać z psychoterapii, która pomoże Pani w uzyskaniu lepszej kondycji emocjonalnej, ale również spojrzenia na własne życie i obecną sytuację z innej perspektywy. Jest również dobrym wskazaniem do pracy nad samooceną, poczuciem własnej wartości, o której wspomina Pani w swojej wypowiedzi. Ma Pani 23 lata, więc jest Pani na początku swojej dorosłej drogi. Taka pomoc może być dobrą inwestycją, która pomoże Pani w dalszym życiu osobistym, zawodowym i w relacjach z partnerem czy innymi ważnymi osobami w Pani otoczeniu.
Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, tel. 692 13 99 40, tkoscielny@interia.pl, http://subteno.warszawa.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty