Jak mam schudnąć 10 kg? Jaka dieta?

Witam. Mam 17 lat ważę 71 kg przy wzroście 165 cm. Bardzo chciałabym stracić przynajmniej 10 kg. Źle się czuje, gdy patrzę w lustro. Nigdy wcześniej nie stosowałam żadnej diety tylko raz zdarzyło mi się brać tabletki Slimfigura, ale niestety nie pomogły, ponieważ nie ćwiczyłam ani też nie ograniczyłam się w spożywaniu wysokokalorycznych produktów. Często, brakuje mi silnej woli, aby wziąć się za siebie. Nie jestem zbyt aktywna fizycznie osobą, ale od kilku dni staram się wieczorami ćwiczyć (skacze na skakance, robię brzuszki). Niestety moim największym problemem są słodycze, nie mogę przestać ich jeść, a rodzice także mi w tym nie pomagają, ponieważ w domu zawsze znajdzie się coś słodkiego;/ Co mam zrobić, żeby ograniczyć apetyt na nie i ogólnie na jedzenie? A czy branie tabletek bio cla z zieloną herbatą w moim wieku jest bezpieczne, ponieważ planuje je kupić..? I mój największy problem.. Jak zmotywować się do odchudzania? Dodam jeszcze, że chciałam zacząć pić zielona herbatę, ale mama mi nie pozwoliła, ponieważ stwierdziła, że zielona herbata źle wpływa na wątrobę.. czy to prawda? Bardzo proszę o pomoc :)
17 LAT ponad rok temu

Witam,

Zielona herbata nie wpływa źle na wątrobę. Odradzam natomiast stosowanie jakichkolwiek suplementów wspomagających odchudzanie. Twoja masa ciała świadczy o nadwadze, dlatego powinnaś zacząć dbać o swój styl życia. Obecnie coraz częściej młodzież w Twoim wieku cierpi na nadmiar masy ciała, co jest bardzo niekorzystne dla ich zdrowia w chwili obecnej i w przyszłości.
Jednak mimo to jesteś w wieku dojrzewania i nie powinnaś stosować restrykcyjnych diet odchudzających. Moja rada jest taka, aby udać się do specjalisty dietetyka, który ułoży dla Ciebie odpowiedni program żywieniowy, pomoże uporać się z nadwagą i nauczy jak zdrowo się odżywiać. Odchudzanie na własną rękę nie jest korzystne. Możesz jednak już od dziś zacząć zdrowo się odżywiać.

Powinnaś unikać:
- słodyczy, cukierków
- wody smakowej, napojów gazowanych, napojów słodzonych, nektarów
- serków topionych i typu fromage, które mają bardzo dużo tłuszczu (zastąp je serem twarogowym chudym i półtłustym, sporadycznie żółtym, serem feta light, serkami wiejskimi light)
- jogurtów owocowych (zastąp je naturalnymi z dodatkiem świeżych owoców)
- bułek i pieczywa pszennego białego (zastąp go pieczywem pełnoziarnistym lub graham)
- produktów smażonych i w panierce (jedz mięso gotowane, pieczone czy duszone bez obsmażania)

Dodatkowo:
- Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny- 3 duże i 2 małe posiłki (nie więcej)
- Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.
- Unikaj takich produktów jak: fast foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciasta, ciasteczka oraz gotowe dania. Można je zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.
- Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.
- Pij przynajmniej 2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie. Unikaj słodkich i gazowanych napojów.

Więcej dowiesz się z artykułu http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka oraz http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Zdrowe odżywienie musi być poparte aktywnością fizyczną. Codziennie bądź aktywna minimum 30 minut. Wsiądź na rower, pobiegaj, czy zapisz się na zajęcia dodatkowe. Polecam również basen. W domu ćwicz razem z nami. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl

Pozdrawiam.