Jak mam schudnąć 10 kg w 1,5 miesiąca?

Witam. Ważę 60 kg przy wzroście 164 cm. Mam 13 lat. Ćwiczę siatkówkę 2 godz. dziennie. Nie stosowałam żadnych diet. Pon. obiad: kotlet, ziemniaki, cola; kolacja: parówki, herbata słodzona. Sobota obiad: w restauracji, kolacja: pizza. Bardzo proszę o szczegółową dietę, czyli co, kiedy, o jakiej porze mam jeść. Z góry dziękuje, Julia
13 LAT ponad rok temu

Witam,

W Twoim przypadku szczegółowa dieta nie jest potrzebna. Twoja masa ciała jest w normie. Mimo to odżywiasz się nieregularnie i spożywasz niepełnowartościowe produkty. Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe.

Przede wszystkim nie spożywaj napojów słodzonych i gazowanych, unikaj podrobów typu parówki, unikaj produktów typu fast-food, pizzy, chipsów, słodyczy oraz tłustych produktów mięsnych oraz pełnotłustych mlecznych. Unikaj słodzenia herbaty. Jedz więcej warzyw, ryb i pełnoziarnistych produktów zbożowych.

Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.

Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.

Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Więcej przeczytasz w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski, http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia, http://portal.abczdrowie.pl/dieta-srodziemnomorska

Pamiętaj o aktywności fizycznej. Codziennie powinniśmy ćwiczyć minimum 30 minut. Ważne są zarówno ćwiczenia aerobowe, wykorzystujące wszystkie partie ciała, jak jogging, szybki chód, pływanie, jazda na rowerze czy rolkach, jak również ćwiczenia wzmacniające i wysmuklające określone partie ciała. Przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl

Pozdrawiam.