Jak mam schudnąć 15 kg w ciągu 6 miesięcy?

Mam na imię Dominika, mam 16 lat i ważę 69kg przy wzroście 166cm, aktywnie uprawiam sport, trenuję siatkówkę 3 razy w tygodniu po 2 godziny, mam problem bo nie wiem jak schudnąć bez głodzenia się, staram się nie jeść kolacji po godzinie 18, jem 2-3-4 posiłki dziennie, proszę o pomoc, z góry dziękuję :)

Witaj Dominiko,

Twój cel jest realny. Wg badań najbardziej skuteczne, a przy tym bezpieczne dla zdrowia, jest pozbywanie się od 0,5 do 1 kilograma tygodniowo. Przyjmując, że 6 miesięcy to  ok. 26 tygodni więc jak najbardziej można tego dokonać.

Oczywiście kluczowe jest jak to osiągnąć. Na pewno najlepiej byłoby umówić się do dietetyczki, która specjalnie dla Ciebie, ułożyłaby plan żywieniowy, dopasowany do Twojej sytuacji.
Jeżeli jednak nie uda Ci się to, proponuję, abyś przeanalizowała swój dotychczasowy jadłospis i wprowadziła zmiany, które odbiegają od zdrowych nawyków.

Popatrz na poniższą listę i sprawdź, co powinnaś zmienić:
1. jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, o tych samych porach - czyli spróbuj zwiększyć ilość posiłków i popracuj nad regularnością. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). Koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Ostatni, lekki posiłek, zjedz ok. 2-3 godziny przed snem. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Przeciwwskazane jest podjadanie.
2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Zwróć uwagę na to, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste. Warzywa możesz jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu). Jedz chude mięso (z umiarem), ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.
3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane. Ogranicz spożycie soli.
4. pij dużo wody - minimum 1,5-2 l dziennie
5. dobrze się wysypiaj
A co do aktywności fizycznej, to w dni, w których nie masz treningu, postaraj się też wpleść jakiś ruch np. szybki marsz, gimnastykę, łyżwy, taniec itp.
Głodzenie się jest absolutnie niewskazane, bo po pierwsze negatywnie wpływa na zdrowie, a po drugie jest nieskuteczne w dłuższej perspektywie czasowej (kończy się efektem jo jo).

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska