Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 7 9 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak mam schudnąć 30 kg?

Witam, mam 14 lat, 167 cm i ważę 80 kg. To jest dużo, wiem. Chciałabym się pozbyć około 30 kilogramów, ale nie wiem, jak dobrze się odchudzać. Proszę podać mi jakąś dobrą dietę. W jakich godzinach powinnam jeść, jakie ilości i co powinnam jeść. Z góry, dziękuję.

KOBIETA, 15 LAT ponad rok temu

Czy dieta cud istnieje?

Wiele osób, które chciałyby schudnąć, liczą, że w końcu trafią na cudowną dietę. Chcą zrzucić zbędne kilogramy bez zbędnego wysiłku. Czy to możliwe? Obejrzyj film i sprawdź.

Witaj, 

Twoje BMI na siatkach centylowych mieści się powyżej 97 centyla, co oznacza, że występuje u Ciebie otyłość.

Najpierw powinnaś wykluczyć chorobowe przyczyny otyłości - konieczna będzie więc wizyta u lekarza pediatry.

Jeżeli jednak nadmiar kilogramów wynika z nadmiernej konsumpcji i błędów żywieniowych, przy dużej ilości zbędnych kilogramów, zaleca się pozbywania się ich pod okiem specjalisty - dietetyka.
Na pewno pierwszym krokiem powinno być ustalenie celu - czyli ilu kg powinnaś się pozbyć. Wg mnie Twój cel - minus 30 kg - jest zbyt wysoki, wystarczy ok. 20 kg. Pamiętaj, ze najbardziej korzystna dla zdrowia, a przy tym najbardziej skuteczna, bo zapobiegająca efektowi jojo, jest powolna utrata nadmiaru kg, od pół do maksymalnie 1 kg tygodniowo. 

Praca z dietetykiem ma wiele korzyści. Dietetyk przeanalizuje Twój aktualny jadłospis. Powie jakie błędy popełniasz i jak to zmienić. Oczywiście da Ci konkretne wskazowki, co, ile i jak jeść. Dopasuje to do Twojego rytmu dnia, preferencji smakowych itd. W trakcie procesu odchudzania nauczy Cię zasad zdrowego żywienia, abyś mogła nie tylko schudnąć, ale także utrzymać osiągnięty cel. 

Zachęcam Cię, abyś już teraz zapoznała się z zasadami zdrowego odżywiania - przesyłam artykuły na ten temat:
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Koniecznie też musisz zwiększyć aktywność fizyczną. To ważny sprzymierzeniec w walce ze zbędnymi kilogramami. Wybierz aktywność, którą lubisz. Codziennie powinnaś być w ruchu minimum pół godziny. Pamiętaj, że dla ruchu kluczowe znaczenie ma systematyczność.

Oczywiście porozmawiaj o wszystkim z rodzicami i poproś o wsparcie. 

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska 

Specjalistka żywienia człowieka.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy