Jak mam schudnąć 5 kg w miesiąc? Mam 14 lat

Mam 14 lat, ważę ok.50 kg, przy wzroście 158 cm. Chciałam się zapytać ile powinnam ważyć i co mogę zrobić aby schudnąć. Wykonuję już kilka ćwiczeń i chcę schudnąć do 45 kg. (do lutego) i jeszcze mam pytanie co do jedzenia. Czy mogę np. dziennie jeść 2, 3 kostki czekolady? Czy mam jakoś zrezygnować z jedzenia słodkości? Z góry dziękuję. ; ]

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 20,03 i jest w granicach 50 - 75 percentyla. Oznacza to, że Twoja masa ciała jest idealna i nie potrzebujesz diety odchudzającej. Dieta redukująca w Twoim wieku jest bardzo niewskazana - nawet utrata 5 kg może dać negatywne skutki zdrowotne. W okresie dojrzewania bardzo ważne jest, aby dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nie należy zubażać diety w energię, białko, tłuszcze czy też węglowodany.

U osób w Twoim wieku często obserwuje się krytyczne postrzeganie własnego ciała, co z reguły, nie odpowiada rzeczywistości.

Ćwiczenia fizyczne i wszelki ruch jest jak najbardziej wskazany. Pamiętaj aby budować dobre nawyki żywieniowe. Jeżeli będziesz jeść prawidłowo, myślę że 2 kostki czekolady nie zaszkodzą, lecz jedna tabliczka już tak.

Pozdrawiam