Jak mam schudnąć bez efektu jojo? Pomocy

Ważę 78 kg. mam 170 wzrostu i ukończone 15 lat., chciała bym schudnąć ok.20 kg. , jest to możliwe przez 4 miesiące i bez efektu jojo?, lubię biegać, i pije dużo wody, już raz zrobiłam dietę i niestety ukazał się efekt jojo, gdyż z braku motywacji i czasem chęci zajadałam się ponownie słodyczami. Co mam zrobić aby wzmocnić moje motywacje, chęci i zaprzestać jadać słodycze?. J em różnie gdyż chodzę do szkoły i często wracam późno więc mój obiad zjadam dopiero koło godziny 17, a w szkole jem chleb, za to wieczorami w domu, potrafię zjadać dużo słodyczy, m.in. czekolady., (ok.2) i inne . Bardzo chciałabym schudnąć., ponieważ teraźniejszy mój stan źle wpływa na moje samopoczucie oraz zdarza się że jestem pośmiewiskiem dla innych, i punktem kpin i drwin na wychowaniu fizycznym, czy na zabawach szkolnych.

Witaj,

Twoja waga rzeczywiście jest za wysoka - na siatkach centylowych Twoje BMI mieści się powyżej 97 centyla, co oznacza, że występuje u Ciebie nadwaga. Pozbycie się 20 kg jest dobrym pomysłem, wówczas Twoje BMI znajdzie się na poziomie 50 centyla, czyli waga będzie bardzo dobrze dopasowana do wzrostu.

Przy tak dużej ilości zbędnych kg zaleca się pozbywanie się ich pod kontrolą specjalisty (lekarza pediatry / rodzinnego i / lub dietetyka). Dietetyk specjalnie dla Ciebie napisze plan żywieniowy, dopasowany do Twojej sytuacji. Dodatkowo wizyty kontrole, co 2-3 tygodnie będą Cię motywowały do przestrzegania zaleceń.

W Twoim wieku nie stosuje się diet odchudzających, a jedynie wprowadza zdrowe nawyki żywieniowe i nieznacznie obniża się dzienną kaloryczność posiłków. Bardzo ważnym sprzymierzeńcem w pozbywaniu się zbędnych kg jest aktywność fizyczna. Bądź co najmniej pół godziny dziennie w ruchu, jeżeli to możliwe - godzinę. Wybierz aktywność, którą lubisz, bo tu bardzo ważna jest systematyczność.

Wskazówki na temat tego, jak pozbyć się ochoty na słodycze znajdziesz w załączonym artykule:
http://portal.abczdrowie.pl/stop-slodyczomanii

Zachęcam Cię tez do poczytania nt. zdrowych nawyków żywieniowych, większa świadomość tego co pomaga pozbyć się zbędnych kg na pewno przełoży się na lepsze efekty.
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

A co do tempa chudnięcia to wg badań najbardziej skuteczna i najkorzystniejsza dla zdrowia jest utrata od pół do 1 kg tygodniowo, więc 20 kg w 20 tygodni (40 miesięcy) wydaje mi się dość ambitnym celem, osobiście przedłużyłabym czas do ok. 30-40 tygodni.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia!
Agnieszka Kuczewska