Jak mam schudnąć? Dieta dla nastolatki

Ohajoł. Mam 13 lat i ważę uwaga... 78 kg O.o Mam O.o ...158 wzrostu O.O I jak próbuję się odchudzić to jeszcze bardziej tyję. Wcześniej nawet biegałam, ale to nic nie dawało. Od biegania i diet robiło mi się słabo. Ćwiczyłam też mięśnie brzucha ,ale po pewnym czasie miałam zakwasy i nie mogłam ćwiczyć na w-f'ie z bólu O.o co ja mam zrobić ? T_T Poszłabym na basen ,ale się wstydzę.

Witam,
Stan długotrwałego bezruchu może powodować, iż w momencie szybkiego zwiększenia ilości i intensywności ćwiczeń mogą pojawić się zakwasy, ale jeśli zależy Ci na ładnej sylwetce musisz się przemóc, by ćwiczyć systematycznie.
Jeśli ból jest silny - zrób np. 1-dniową przerwę, ale po niej wróć do treningów.
Dobrze, gdybyś skonsultowała przyczyny swojej nadwagi z lekarzem, który wykluczy inne niż żywieniowe podłoże dodatkowych kilogramów.
Jeśli stosowane przez Ciebie diety były bardzo deficytowe w składniki odżywcze i energię (np. stosowałaś głodówki, dietę kopenhaską etc.) - mogły pojawić się omdlenia i uczucie słabości.

Dobrze, aby Twoje odchudzenie poprowadził dietetyk specjalista.
W tym wieku bardzo łatwo o niedobory składników, gdyż potrzeby organizmu są bardzo duże - ciągle się rozwijasz.

Najlepsza byłaby dieta, o kaloryczności ok. 1900 kcal (Twoje zapotrzebowanie adekwatne do wieku i płci zgodnie z normami to 2400 kcal/d, przy umiarkowanej aktywności fizycznej).
Pozwoli to na redukcję 0,5 kg tygodniowo.
Zwiększ także dawkę wysiłku fizycznego, a utrata masy będzie szybsza.
Minimum to 30 minut dziennie.

Zastosowanie może mieć:
•    wyeliminowanie nadmiernej ilości tłuszczu w diecie (na rynku istnieje wiele margaryn tupu light, które często mają nawet 3 razy mniej kalorii niż masło)
•    spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych (wydłużają uczucie sytości)
•    włączenie do diety większej ilości warzyw i owoców
•    ograniczenie dodawanego cukru
•    ograniczenie ilości wypijanych napojów kolorowych, zjadanych słodyczy etc.
•    zamiana tłustych mięs na chude (szynkę z piesi kurczaka, szynkę gotowaną etc.)
•    włączenie do jadłospisu ryb.

Piramidę Zdrowego Żywienia dla dzieci i młodzieży znajdziesz pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci

Zalecałabym  spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.

POZDRAWIAM