Jak mam schudnąć i urosnąć na wakacjach?

Mam 13 lat (98r.) i ok. 155 cm wzrostu. Ważę 48 kg. Jak mam efektownie schudnąć w ciągu 2 miesięcy. Przy czym możliwe, abym urósł. Jak urosnąć na wakacjach chociaż z 5-7 cm. W naszej klasie wszyscy mają po 165 cm, a ja wraz z moim kolegą jesteśmy w takim wzroście. Z góry dzięki, aandy
13 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Twój wzrost znajduje się między 25 a 50 centylem na siatkach centylowych dla wzrostu, co oznacza, że jest nieco niższy niż średnia dla wieku, ale prawidłowy. Waga z kolei jest na 50 percentylu - oznacza to, że 50% dzieci w Twoim wieku jest od Ciebie cięższych, a 50% lżejszych.
BMI wynosi 19,98, czyli jest jak najbardziej prawidłowe. Nie powinieneś stosować diet redukcyjnych, ponieważ organizm jeszcze się rozwija i potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Najprostszy schemat obliczania przewidywanego wzrostu końcowego na podstawie wzrostu końcowego rodziców opracował Tanner. Uwzględnia on także uzależnienie od płci.

Dla chłopców: średnia arytmetyczna wzrostu rodziców + 6,5cm
Dla dziewcząt: średnia arytmetyczna wzrostu rodziców - 6,5cm.

Trzeba pamiętać, że jest to tylko prognoza, a wzrost końcowy zależy także od wieku innych czynników (np. gospodarki hormonalnej, czy stopnia odżywienia). Dlatego też stosowanie diety odchudzającej może wpłynąć negatywnie na rozwój i zmniejszyć potencjał wzrostowy.

Pozdrawiam serdecznie!