Jak mam schudnąć? Pomóżcie mi!

Mam 13 lat i mam 159 cm wzrostu, ważę 59 kilo i muszę szybko schudnąć. Najlepiej jak byście mi napisali jadłospis, co i o której bym miała jeść. Najgorsze jest to, że nie lubię ćwiczyć na wf. Ale za to lubię jeździć rowerem itp. Pomóżcie mi, proszę! Dziękuję bardzo!
13 LAT ponad rok temu

Witam,
W Twoim wieku najskuteczniejszym i najlepszym sposobem na redukcję masy ciała jest aktywność fizyczna. Jeśli więc nie przepadasz za lekcjami wf. w szkole, spróbuj czegoś innego. Jak najwięcej czasu spędzaj na dworze, gdzie możesz jeździć na rowerze, a także na rolkach, biegać czy po prostu spacerować. Ważne, żeby sport sprawiał Ci przyjemność, a kiedy odnajdziesz dyscyplinę, w której będziesz naprawdę dobra, zaczniesz z chęcią ćwiczyć. Polecam też ćwiczenia w domu, które możesz znaleźć na stronie www.abccwiczenia.pl.
Jeśli chodzi o dietę, to trudno mi powiedzieć, jakie błędy popełnisz. Dlatego najlepiej będzie, jeśli zaczniesz prowadzić przez tydzień kalendarzyk, w którym będziesz zapisywać, co dokładnie jesz i kiedy. Następnie przeczytaj te artykuły i przeanalizuj swoje błędy żywieniowe: http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia.
Pozdrawiam.

Podana waga do wzrostu i wieku jest prawidłowa i nie ma potrzeby chudnięcia. Także dlatego, iż jesteś jeszcze przed okresem wzrostu i zmiany budowy ciała, które mogą samoczynnie spowodować zmianę wyglądu sylwetki. Polecałabym raczej konsultację z trenerem celem zachowania prawidłowego poziomu masy mięśniowej i procentowej wartości tkanki tłuszczowej a także ew. wymodelowania sylwetki. Powinien dobrać ćwiczenia tak, aby były dla Ciebie może męczące, ale bardziej atrakcyjne, niż wf :)

Witam!
Jadłospis powinien być dostosowany w sposób indywidualny w zależności od stylu życia oraz indywidualnych uwarunkowań. Podam kilka istotnych zasad żywieniowych.
1. Zaplanuj 4-5 posiłków dziennie (wśród nich przynajmniej jeden powinien być posiłkiem ciepłym).
2. W głównych posiłkach powinno znajdować się źródło pełnowartościowego białka (np. mięso, ryby, wędliny, jaja).
3. Zaleca się podawanie chudych wędlin i mięsa. Z mięs należy wykrawać tłuste kawałki, a drób serwować bez skóry.
4. Mleko i przetwory mleczne powinny być spożywane każdego dnia.
5. Wybieraj dobrej jakości tłuszcz roślinny i masło.
6. Do surówek powinien być dodawany olej słonecznikowy, rzepakowy lub oliwa z oliwek.
7. Sałatki owocowe mogą być posypane np. nasionami słonecznika, orzechami włoskimi. Takie sałatki powinny zastąpić słodkie przekąski (batony, czekolady, lody).
8. Zalecane jest zwiększyć ilość warzyw w diecie.
9. Wskazane jest stosowanie produktów pełnoziarnistych (ryż brązowy, kasza gryczana, makaron pełnoziarnisty, pieczywo razowe). Produkty pełnoziarniste są źródłem węglowodanów złożonych, które dają więcej energii.
10. Zalecane jest stosowanie różnorodnych technik przyrządzania potraw- gotowanie w wodzie, na parze, pieczenie w folii lub bez, zapiekanie. Smażenie powinno być ograniczone.
11. Należy ograniczyć spożycie słodyczy oraz unikać żywności typu „fast-food”.
12. Polecam picie wody mineralnej niegazowanej zamiast dosładzanych napojów, które są źródłem „pustych kalorii”.
13. Zadbaj o aktywność fizyczną!

Po dodatkowe wskazówki i przepisy dietetyczne zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska