Jak mam rozumieć niespokojne zachowanie dziecka?

Mam takie pytanie.

Mój syn, który skończył dwa latka ma tendencję do bujania się, kiedy jest pozostawiony sam sobie. Nie robi tego często, ale jak nie wie co ze sobą zrobić, to zaczyna się bujać. Jak tylko czas i sytuacja mi na to pozwala, to zaraz reaguje i proponuje mu zabawę lub słuchanie bajki, lub piosenek dla dzieci. Nie mogę być cały dzień tylko z Nim i się bawić. To samo robi dość często, kiedy zostaje włożony do swego łóżeczka. Zamiast się położyć i sobie po prostu odpocząć, on zaczyna mocno odbijać się plecami o ściany łóżeczka, które na szczęście nie są z drewna, lecz z takiego miękkiego tworzywa. Wspomnę tylko, że łóżeczko zaczyna po prostu podskakiwać i robić huk. Nie wiem jak mam to rozumieć? Czy syn robi to ponieważ słyszy hałas, jaki towarzyszy temu czy jest inna tego przyczyna? Lubi też się turlać z jednego boku na drugi, tak jakby sam chciał się kołysać. Mamy umówiona wizytę u Neuropsychiatry, ale to dopiero za miesiąc. Podkreślę tylko, że gdy siedzi na kanapie to tak nie robi. Buja się również dość mocno, gdy jest w swoim krzesełku i mam wrażenie tak jakby nie lubił. Gdy jest jakby "uwięziony" przypięty do czegoś lub właśnie w jakimś sensie "uwięziony" w swoim łóżeczku. Czy jest na to jakaś rada?

Dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Informacje dotyczące zachowań Pani dziecka są niepełne i niewystarczające, aby udzielić konkretnej odpowiedzi. Opisane przez Panią zachowania dziecka nie wskazują jednoznacznie na autyzm, ale na pewno są niepokojące. Zdarza się, że dwuletnie dzieci rozładowują silne napięcie bujając się lub " kulając się " w łóżeczku, ale ilość i częstość zachowań jest duża i wymaga na pewno konsultacji u specjalisty.

Zachowanie dziecka ma charakter stymulacji, czyli dostarczania sobie pewnych wrażeń. Nie wspomina Pani o miejscu zamieszkania, stąd trudno polecić mi konkretną placówkę. Myślę, że dobrze, aby zbadał dziecko neurolog, psycholog dziecięcy i terapeuta integracji sensorycznej. Polecam dotarcie do  specjalistycznej poradni, w której zbadano by wzrok i słuch dziecka. To na pewno pozwoli prawidłowo zdiagnozować malucha i rozpocząć  konstruktywną terapię.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Dobrze, że umówiła Pani wizytę u specjalisty. Można jeszcze pomyśleć o badaniu pod kontem zaburzeń integracji sensorycznej bo być może taka potrzeba mocnej stymulacji z tego wynikać.
Pozdrawiam AM