Jak uwierzyć w siebie?

Mam 17 lat, czuję się jednak o kilka lat starsza. Czasem mam wrażenie, że nie pasuje do pozostałych rówieśników, do otoczenia. Chciałabym dużo osiągać, ale brak mi motywacji, pewności siebie. Jak uwierzyć w siebie? Wydaje mi się, że moje starania czasem nie mają sensu, bo i tak na końcu się zdenerwuje i nic z tego nie wyjdzie. Nie wiem dlaczego, ale bardzo denerwuje się przed sprawdzianami, testami itp. choć dobrze się uczę. Czasem też mam ochotę powiedzieć innym, co tak naprawdę o nich myślę, ale oczywiście nigdy tego nie robię, bo mogłoby to doprowadzić do spięć. To dowód, że tak naprawdę człowiek nigdy nie jest wolny, bo zawsze musi się jakoś dopasować, przystosować, czasem nawet udawać. Myślę, że należę do osób wrażliwych. Lubię rozrywki, ale czasem lubię po prostu posłuchać smutnej muzyki i popłakać przy niej, lub pomarzyć, lubię się wzruszać. Najbardziej to mi chyba brakuje właśnie takiej stabilnej pewności siebie, bo czasem mam takie dni, że jestem bardzo pewna siebie, wydaje mi się, że mogę góry przenosić, a w następny dzień wystarczy, że raz się 'zepnę', albo wg mnie, skompromituje się i już cały dzień jest zepsuty. Nie wiem już jak uwierzyć w siebie... Często rozpamiętuje swoje błędy, analizuje je i myślę, że mogłam coś inaczej rozegrać. Mam wyrzuty sumienia i żal do siebie, że nie mam na tyle siły, żeby spiąć się w sobie i nie dawać za wygraną, nie smucić się po tych 'domniemanych porażkach'. Często też potrafię też rozmawiać na luzie, zawsze myślę, jak zostanę odebrana i o tym, aby się nie skompromitować. W końcu jak uwierzyć w siebie? Nie jestem brzydka, głupia też nie. Myślę nieskromnie, że niejedna osoba chciałaby być na moim miejscu. Jestem tego świadoma, a jednak coś jest, co komplikuje mi życie... Często oddycham szybciej, robię się czerwona, pocę się - przed jakąś nerwową sytuacją. Czasem nawet boję się odezwać na lekcji. Mam nieraz wrażenie, że wszyscy źle mi życzą i że oni wygrają, a ja jestem skazana na porażkę, że nie jestem zbyt silna, żeby walczyć o swoje. Moje marzenie to uwierzyć w siebie tak jak kiedyś... gdzie nie myślałam tak dużo o wszystkim, życie było prostsze.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Myślę, że Twoje problemy dotyczą głównie niskiej i nieadekwatnej samooceny. Masz niskie poczucie własnej wartości, dlatego czujesz, że nie pasujesz do otoczenia i ludzi wokół siebie. Brakuje Ci pewności siebie i wiary we własne możliwości. Dlaczego tak się dzieje? Bo niska samoocena działa na zasadzie samospełniającego się proroctwa – człowiek z niską samooceną wykazuje tendencje do zaniżania prawdopodobieństwa odniesienia sukcesu, nie wierzy we własną skuteczność, co przekłada się na mniejsze zaangażowanie i mniejszy wysiłek podczas wykonywania zadań, faktycznie prowadząc do spadku uzyskiwanych wyników oraz potwierdzając i tak już niską samoocenę. Osoby z niską i niestabilną samooceną boją się kompromitacji i porażki. Z obawy przed porażką nie stawiają sobie żadnych ambitnych celów albo odwrotnie – stawiają sobie poprzeczkę zbyt wysoko. Są skrajnie krytyczne wobec siebie – uważają, że sukcesy to wynik szczęścia, że to fart, natomiast winę za porażki przypisują wyłącznie sobie. Ponadto, generalizują pojedyncze niepowodzenia, twierdząc, że są do bani, do niczego się nie nadają. Wycofują się z działania już przy pierwszych drobnych niepowodzeniach. Boją się nowości. Ludzie z niską samooceną są nieśmiali, wycofani społecznie, często potrzebują potwierdzenia od autorytetów, że to, co zrobili, jest w porządku. Zaprzeczają słusznym komplementom, wiecznie porównują się z innymi („Bo tamten lepiej rysuje, tamta jest zgrabniejsza, a jeszcze inna bardziej wygadana…”). Za bardzo koncentrują się na swoich wadach, nie doceniając pozytywnych stron. Często są zazdrośni o sukcesy innych, smutno im, kiedy ktoś powie im coś przykrego. Z powodu jednego przykrego słowa potrafią stracić humor na kilka dni. Mimo wkładanego wysiłku, powątpiewają w osobisty sukces. Nie potrafią konstruktywnie radzić sobie ze stresem, przez co zamykają się w sobie albo reagują w sposób agresywny. Ty akurat należysz do osób, które tłumią swoje emocje w sobie, co prowadzi do somatyzacji – czerwienienia się, nadmiernej potliwości, przyspieszonego oddechu i bicia serca. Ponadto, jesteś bardzo wrażliwa emocjonalnie. Nie wierzysz w bezinteresowność i czyste intencje innych, wietrząc spisek, że każdy życzy Ci źle. Z czego wynika niska samoocena? Z wychowania, z niedostatecznego samopoznania, z niewłaściwych standardów oceny własnej osoby, z opinii słyszanych na własny temat od innych. Jak sobie pomóc? Pomyśl o wizycie u psychologa bądź pedagoga szkolnego albo w najbliższej poradni zdrowia psychicznego. Zachęcam Cię też do przeczytania artykułów pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/samoocena
http://portal.abczdrowie.pl/niska-samoocena
http://portal.abczdrowie.pl/jak-pozbyc-sie-kompleksow

Pozdrawiam i życzę powodzenia!