Jak mam z tego wyjść?

Dzień dobry. Nazywam się Marta i mam 24 lata. Nie potrafię sobie poradzić sama ze sobą. Trzy lata temu usunęłam ciążę, bo ojciec nie chciał ani mnie, ani dziecka... jestem młoda i niezamożna. Nie miałam innego wyjścia. Mieszkam w małym mieście i praktycznie każdy o tym wie. Boję i wstydzę się wyjść na ulicę. Odizolowałam się od swoich znajomych. Praktycznie z nikim nie mam kontaktu. Czuję się samotna. Na rodzinę nie mogę liczyć. Mieszkam z matką, która mnie rozumie i nie pomaga, tylko utrudnia (mówiąc delikatnie). Nie mam pracy ani pieniędzy na start. Nie chcę żyć w tym mieście, w którym jestem. Jestem bezradna. Chciałabym ułożyć sobie życie. Wyjść za mąż. Założyć rodzinę. Wbrew pozorom jestem dobrą dziewczyną tylko byłam zbyt naiwna. Nie wiem, jak mam sobie z tym wszystkim poradzić? Jak dalej żyć? Potrzebuję pomocy. Pozdrawiam...

Witam serdecznie,

Pani sytuacja osobista jest dość trudna i złożona. Myślę jednak, że nie docenia Pani możliwości poradzenia sobie, być może z powodu depresji. Przede wszystkim może Pani skorzystać z darmowej porady lekarskiej oraz psychologicznej w najbliższej poradni zdrowia psychicznego. Nie jest potrzebne skierowanie. Opieką są objęte również osoby nieubezpieczone. Psycholog może stać się dla Pani ważnym źródłem wsparcia, zwłaszcza, jeśli nie może Pani liczyć na pomoc bliskich osób.

Być może Pani założenie ,,że wszyscy wiedzą" jest bezzasadne. Całkiem możliwe, że przypisuje Pani innym własną samoocenę i poczucie winy. Zastanawiam się, na jakiej podstawie ma Pani tego typu przypuszczenia. Jeśli nie wychodzi Pan z domu z obawy przed oceną innych, nie daje Pani sobie szansy aby przekonać się, że może być inaczej. Izolując się od ludzi, odcina się Pani również od wielu pozytywnych doświadczeń.

Myślę, że warto jest omówić z terapeutą rolę, jaką w Pani życiu odgrywa ocena pani osoby, Pani wyobrażenia na ten temat oraz stopniowe odbudowywanie samooceny. Z pewnością ma Pani wiele mocnych stron i zalet, na podstawie których można odzyskać wiarę w siebie, nawet na przekór temu, co sądzą inni. Odzyskanie wiary we własne możliwości może być trudne, jeśli przeżywa się stan depresji. Wówczas, oprócz psychoterapii pomocne będą leki przeciwdepresyjne.

Zrobiła Pani pierwszy odważny krok, decydując się zadać pytanie w naszym portalu. Jeśli da Pani sobie, a także ludziom, którzy chcą Pani pomóc, szansę, spełni Pani swoje marzenia i stopniowo ułoży sobie Pani życie.

Serdecznie pozdrawiam