Jak mieć kontakt ze swoimi myślami i emocjami?

Witam moj problem polega na tym ze nie mam kompletnie kontaktu ze swoimi myslami i emochamii. Chodzi mi o to ze nie potrafie nazwac tego co czuje i opisac Nie potrafie tez sformulowac swoich mysli. Zastanawiam sie czy po prostu jestem glupii ale moje iq to 132 . Leczylem sie przez 6 lat na fs zarzywajac ssri moze to one przytepily mnie. Od roku nie biore

Szanowny Panie
Jako psycholog posługujący się w gabinecie metodami terapii poznawczo - behawioralnej i pracujący głównie z myślami i emocjami odkrywam, że obserwacja własnych myśli jest dla wielu moich pacjentów niezwykle trudna. Kolejna trudność to nazwanie stanu pobudzenia, którego doświadczają. Dostrzegam również zależność między płcią a umiejętnością nazwania emocji. Kobietom dużo prościej przychodzi określenie jakiego uczucia doświadczają, mężczyźni mają z tym większy problem. Nie zmienia to jednak faktu, że umiejętności tej można się nauczyć. Wymaga to pewnego treningu ale odpowiednio poprowadzony trening powinien przynieść satysfakcjonujące rezultaty. W takim treningu powinna pomóc Panu książka "Umysł ponad nastrojem" autorzy Christine A. Padesky Dennis Greenberger. W tym poradniku, który jest książką dedykowaną osobom zmagającym się z depresją czy lękami, łatwym i przystępnym językiem opisany jest mechanizm wpływu sytuacji na nasze myśli, uczucia i zachowanie. Kolejny element podręcznika to rozpisany krok po kroku proces obserwacji własnych myśli i emocji. Zachęcam do sięgnięcia po ten poradnik myślę, że w opisanym przez Pana problemie może być bardzo przydatny.
Joanna Frąckowiak