Jak młody mężczyzna może radzić sobie z natrętnymi myślami?

Jak radzić sobie z natrętnymi myślami? Mam je od długiego czasu. Wystepują one w sytuacjach które są dla mnie bardzo ważne. Np. boję się pocałunku z dziewczyną ponieważ automatycznie przyjdzie mi wtedy ta natrętana myśl. Później analizuję i długo myślę czy kiedyś o tym zapomnę. Dla tego teraz staram się tego unikać. Czasem czekam do godziny 00.00 by pierwsza myśl tego dnia nie była ta natrętna a gdy już jest to od razu mam zmarnowany dzień ponieważ nie chcę robić niczego nowego

Dzień dobry,
Doradzałabym konsultację z psychiatrą oraz z psychologiem psychoterapeutą, gdyż pomocna mogłaby się okazać farmakoterapia z psychoterapią. W przypadku tego typu objawów polecam terapię w nurcie poznawczo - behawioralnym. Psychiatra przepisze Panu leki z grupy SSRI (selektywne inhibotory wychwytu zwrotnego serotoniny), które są bardzo skuteczne w przypadku natręctw związanych ze zbyt niskim poziomem serotoniny z mózgu i pozwalające zwiększyć jej ilość. Metodą pozwalającą na walkę z natrętnymi myślami jest także trening uważności opisany np. w książce "Mindfulness. Trening uważności" Mark Williams, Deny Penman, Wyd. Samo Sedno. Warto przeczytać również "Zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne. Poradnik z ćwiczeniami opartymi na uważności i terapii poznawczo - behawioralnej" Jon Hershfield, Tom Corboy, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mam nadzieję, że wkrótce uda się Pan do specjalisty i wszystko zacznie się zmieniać.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog - kulczycka.pl/

Witam Pana,
Objawy, które Pan opisuje często towarzyszą
zaburzeniom obsesyjno-kompulsyjnym.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia.
Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń lękowych,
tzw. „błędnego koła”.
Również towarzyszące jej obsesyjne myśli nasycone są
bardzo wysokim poziomem lęku.
„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym ,
że objawy, takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś
lub unikania jakiegoś zagrożenia, jest nieustanie podtrzymywany,
bowiem próby zaniechania tego rodzą jeszcze bardziej
przeraźliwy lęk.
Nieleczona nerwica natręctw cały czas postępuje
i prowadzi do nasilania się objawów lękowych
oraz pogarszania się stanu zdrowia psychicznego.
Bardzo ważne jest, żeby Pana problem został właściwie
zdiagnozowany i żeby Pan rozpoczął właściwe leczenie,
odpowiednio dopasowaną psychoterapię.
Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pana natrętnych
myśli
budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pana
dysfunkcyjnych wzorów postępowania i myślenia i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl