Jak mogę leczyć moje hirustyzm?

Ginekolog stwierdził u mnie PCOS. Mam regularnie pojawiać się na kontrole. Jednakże moim największym problemem jest histurytyzm. Na początku nie było to aż tak problematyczne, ale owłosienie się nasila. Od lekarza usłyszałam, że muszę zaakceptować swoje ciało, ale to nie do końca tak działa. Włoski pojawiają się w miejscach typowo męskich, bardzo trudno to opanować (tj. broda, szyja, brzuch, palce u nóg i stóp, sutki, pachwiny, odcinek lędźwiowy itp). Włosy są bardzo twarde, czarne, zgolenie ich maszynką mija się z celem bo odrastają po paru godzinach, a depilacja woskiem w wielu miejscach jest bardzo bolesna, a wcale nie starcza na długo i powoduje często bolesne wrastanie włosków. Czuje się bardzo niekomfortowo, wstydzę się swojego ciała, a depilacja zajmuje bardzo dużo czasu. Nie stać mnie aktualnie na depilację laserową, czy to naprawdę jedyne rozwiązanie? Czy istnieje możliwość leczenia na NFZ?

Istnieje możliwość leczenia hirsutyzmu w Pani chorobie /PCOS/. Terapią pierwszego rzutu jest antykoncepcja hormonalna - gdzie gestagen ma działanie antyandrogenowe, czyli obniżą poziom androgenów odpowiedzialnych za Pani problem. Efekty uzyskuje się po 3-6 miesiącach od rozpoczęcia terapii. Proszę o tym problemie porozmawiać ze swoim lekarzem ginekologiem.
Pozdrawiam,
Agnieszka Ledniowska

Dzień dobry, proszę zgłosić się na konsultacje do lekarza endokrynologa. Najtrwalsze rezultaty będą po depilacji laserowej. Można proboeac5z woskiem, minusem jest to że do następnego zabiegu depilacji włosy muszą mieć odpowiednią długość, co może być mało komfortowe. Zabiegu depilacji laserowej wykonuje się w odstępach kilku tygodni i tutaj wystarczy kilka zabiegów. Woskowanie nigdy w takim stopniu nie usunie włosów jak laser a finansowo laser w efekcie końcowym napewno wyjdzie taniej. Proszę może zacząć od stref które są dla Pani najbardziej uporczywe.

Pozdrawiam serdecznie