Jak mogę pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?

Witam,chciałabym uzyskać jakieś informacje na temat pomocy dla brata mojego męża.Jest on uzależniony od narkotyków,z tego co się dowiedziałam to bierze jakiś kryształ.Jak jest na głodzie to staje się nerwowy,na wszystkich w rodzinie krzyczy,nie może znaleźć sobie miejsca.Pracuje z moim mężem,ale rzadko jest w pracy bo po tym co bierze nie ma siły,zamyka się w pokoju i z nikim nie chce rozmawiać.Przyjezdzaja jakieś podejrzane typu do niego i pytają o spłate długu,pewnie wziął na kredyt a że nie pracuje to już raz dostał.Nie wspomnę już niezapłaconych rachunkach na ponad 3 tys złotych.Nic go nie obchodzi,rozmawialiśmy z nim o tym ale on uparcie twierdzi że nie jest uzależniony.Szwagier ma 28 lat i moje pytanie jest takie czy można bez jego zgody umieścić go w jakimś ośrodku dla uzależnionych lub jakoś mu pomóc?Nie chcielibyśmy aby zmarnował sobie życie.

Dzień dobry, umieszczenie bez zgody szwagra w ośrodku wymagałoby zgody sądu. Na początek proponuję jednak spróbować nakłonić szwagra na konsultację z terapeutą uzależnień. Najlepiej by było, aby tak rozmawiać, żeby motywacja była po stronie szwagra. To trudne, ale nie należy się poddawać. Pozdrawiam.