Jak mogę poradzić sobie z niską samooceną?

Mam problem z niską samooceną. Nie umiem rozmawiać z chłopakiem. Jesteśmy razem rok, mieszkamy razem, niestety on podjął decyzję o rozstaniu, ponieważ nie rozmawiam z nim. Nie to że nie chcę tylko nie umiem. Nie potrafię wypowiadać swojego zdania, nie potrafię zacząć jakiejkolwiek rozmowy, żebyśmy mieli o czym rozmawiać. Nie wiem skąd to się bierze i jak to zmienić. Mój związek to już koniec właśnie przez to ale boję się że w każdej innej relacji z jakimś chłopakiem będzie taka sama sytuacja, że nie będę umiała z nim rozmawiać. Nie umiem sobie z tym poradzić i bardzo mi to przeszkadza. Jakiś czas temu rozmawiałam z kimś na ten temat i odpowiedź brzmiała,, Może nie jesteś na tyle inteligentna ,żeby umieć zacząć jakąkolwiek rozmowę albo może nie mam o czym mówić''A ja bym bardzo chciała żeby takiej sytuacji nie było.Czy da się to jakoś zmienić?

Dzień dobry,
Doradzam konsultację u psychologa psychoterapeuty, gdyż pomocna może okazać się terapia lub krótkoterminowe wsparcie. Sądzę, że stwierdzenie iż jest Pani być może zbyt mało inteligentna lub nie ma o czym rozmawiać było dla Pani bardzo krzywdzące. Niestety nawet inteligentnym osobą czasami brakuje tematu zresztą jak każdej osobie. W szczególności, gdy ludzie znają się długo lub mieszkają razem to po czasie fascynujących tematów do rozmów może zabraknąć. Istnieje też taka opcja, że te tematy są tylko odrzuca Pani każdy uznając za mało wartościowy. Praca terapeutyczna powinna najprawdopodobniej dotyczyć głównie Pani zaniżonej samooceny. Mam dla Pani propozycję żeby spróbowała Pani na kartce zapisać jak największą liczbę tematów na które można rozmawiać z innymi (nie tylko z chłopakiem). Lista ta niech pozostaje otwarta i codziennie może ją Pani uzupełniać o nowe pomysły. Celem tego ćwiczenia jest zauważenie przez Panią tego, że tych tematów tak naprawdę może być sporo. Polecam także przeprowadzenie wśród rodziny i znajomych takiej krótkiej ankiety w której zada Pani jedno pytanie : "Czy kiedykolwiek miałeś/ miałaś taką sytuację, że zabrakło Ci tematu do rozmowy z drugą osobą?". Pytanie to można wpleść naturalnie w tok rozmowy. Celem ćwiczenia jest uświadomienie sobie przez Panią, że inni ludzie są pod tym względem tacy sami. Jeśli zaś chodzi o Pani związek to może warto porozmawiać szczerze o problemie ze swoim chłopakiem. Mam nadzieję, że jeśli naprawdę Panią kocha ten związek jest do uratowania. Związek to także kompromis, zrozumienie, pomoc i wsparcie wzajemne obu stron.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/