Jak mogę „powstrzymać" wzdęcia i pozbyć się boczków?

Witam! Mam 18 lat, mierzę 170 cm wzrostu i ważę ok. 63-65 kg (różnie to bywa na różnych wagach:/). Mój typ figury to gruszka, tyle, że z boczkami, w dodatku mam wzdęcia:(( zjem cokolwiek - pełny brzuch. Czuję przez to dyskomfort, gdyż m.in. nie mogę ubrać dopasowanych ubrań, w dodatku brzuszek mi rośnie z dnia na dzień. Mówiłam rodzinie o moich problemach trawiennych, lecz uważają, że „to nic takiego”, a dla mnie jest do kłopot. Z tego co wiem, to mój tato też miał problemy z trawieniem. Zapisałam się na kurs tańca, raz w tygodniu 3 godz., regularnie ćwiczę na wf-ie, gdzie dużo gramy w różne gry, przez co ciągle jesteśmy w ruchu. W porze letniej często spacerowałam, wręcz na okrągło, lecz teraz w zimie jest to coraz rzadziej, w lato regularnie jest rower, ogólnie więcej się ruszam - problem jakoś mija, lecz teraz zima:/ Raz na ok. 2 tygodnie jestem na lodowisku (muszę dojeżdżać, gdyż w moim mieście nie ma lodowiska), często żuję gumę do żucia i jem w pośpiechu, co może być jedną z przyczyn moich dolegliwości trawiennych. W ogóle nie palę papierosów, ani nie piję alkoholu. W lato robiłam A6W, doszłam do ok. 30 dnia i zrezygnowałam, gdyż wyjeżdżałam na urlop, muszę stwierdzić, że coś pomogło. Często zażywam Espumisan, czasem Activie, jem dużo jogurtów, problemy znikają na chwilę, do następnego posiłku, gdy znowu coś zjem i będę ponownie pełna:(( Podsumowując: jak mogę „powstrzymać" wzdęcia i pozbyć się choć trochę boczków, i wystającego brzuszka?:(( Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam gorąco ! :)

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Zacznę od Twojego BMI, które wynosi 22,14. Nie ma potrzeby, abyś się odchudzała, lecz jeśli chcesz wymodelować sylwetkę, polecam artykuły na ten temat (www.abccwiczenia.pl).
Problem wzdęć ma różne przyczyny. Może być to jedzenie w pośpiechu lub zły dobór samych produktów. Do tych, które dają uczucie wzdęcia należą niektóre owoce - np. gruszki, śliwki, rośliny strączkowe oraz niektóre warzywa krzyżowe (brukselka, brokuły), ostre przyprawy, czekolada, produkty smażone i tłuste, żywność typu fast-food, gazowane napoje oraz produkty bogate w błonnik.
Spróbuj jadać o stałych porach, 5 małych posiłków dziennie. Niech posiłki odbywają się w spokojnej atmosferze. Jednak jeśli wzdęcia będą uciążliwe, mimo wyeliminowania niektórych produktów, należy udać się do lekarza.
Pozdrawiam