Jak mogę schudnąć z górnej partii nóg?

Witam. Jestem dziewczyną, mam 14 lat, 160 cm wzrostu i ważę 51 kg. Jestem aktywna fizycznie, gdyż uczęszczam na zajęcia taneczne - 4 h w tygodniu, WF w szkole - 4 h tygodniowo, oraz zajęcia z piłki siatkowej - 4 h w tygodniu. Od pasa w górę jestem chuda, problem zaczyna się w udach i pupie. W porównaniu do reszty ciała są stosunkowo za duże. Posiłki jem nieregularnie, na śniadanie zazwyczaj jogurt lub serek, II śniadanie to słodka bułka lub owoc, dalej jest obiad - zupa, ziemniaki i gotowane mięso, warzywa. Porcje są zależne od mojego głodu.

Nie mogę się powstrzymać od przekąsek w formie ciasteczko, czekoladka, batonik, a także od słodzenia napojów (półtora łyżeczki). Próbowałam to ograniczać, ale mam zbyt słabą wolę. Czy te słodkości mogę jakoś zastąpić, aby nie były tak kaloryczne, czy muszę kategorycznie zaprzestać ich jedzenia? Jak zrzucić z ud i pupy? Na choroby przewlekłe nie choruję, moi rodzice mają trochę nadwagi.

Witam,

Twoja masa ciała jest idealna, więc nie musisz restrykcyjnie przestrzegać diety. Popełniasz wiele błędów żywieniowych i jeśli tylko je skorygujesz oraz zaczniesz regularnie ćwiczyć, tkanka tłuszczowa z okolic bioder, pośladków i ud powinna ulec redukcji.

Najpierw powinnaś sobie uświadomić, że dieta nie polega na ciągłych wyrzeczeniach i ograniczaniu jedzenia. Owszem, powinnaś unikać słodyczy, produktów typu fast food, gazowanych napoi, tłustych potraw, ale w niczym nie należy przesadzać. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie zrezygnować z jednej z wyżej wymienionych potraw, jedz ją, ale znacznie rzadziej i w mniejszych ilościach. Zaplanuj sobie, że możesz jeść słodycze np. raz na tydzień, ale niech to będą 3 kawałki czekolady, a nie całe opakowanie. We wszystkim należy zachować umiar. Dodatkowo bardzo ważna jest motywacja, której nie stracisz, jeśli od czasu do czasu pozwolisz sobie na smakołyk.

Powinnaś również poszukać tzw. odchudzonych przepisów na swoje ulubione potrawy, dzięki czemu będziesz jadła zdrowiej i smaczniej. Słodycze można zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.

Mimo to najważniejsze jest połączenie zdrowego jadłospisu z aktywnością fizyczną (zwłaszcza przy małych grzeszkach). Jest to bardzo ważne nie tylko, aby stracić zbędne kilogramy i uzyskać pożądaną masę ciała, ale żeby zachować zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną.

Ćwiczenia na mięśnie ud znajdziesz tu: http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-ud
Ćwiczenia na mięśnie brzucha znajdziesz tu: http://portal.abczdrowie.pl/pilates-na-plaski-brzuch

Ćwiczenia na brzuch:
1. Klasyczne brzuszki - połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, stopy postaw na podłodze. Weź wdech i z wydechem zrób skłon tułowia do przodu. Połóż się z powrotem na plecy. Przy ćwiczeniu miej napięte mięśnie brzucha.
2. Skośne brzuszki - połóż się na plecach, nogi ugnij w kolanach, stopy postaw na podłodze. Weź wdech i z wydechem wykonaj skręt tułowia, kierując prawy łokieć ponad lewe kolano. Połóż się na podłodze. Rób ćwiczenie naprzemiennie w obie strony.
3. Połóż się na plecach, ramiona ułóż po bokach w jednej linii z barkami. Ugnij kolana i przyciągnij nogi do klatki piersiowej, tworząc z nią kąt 90 stopni. Weź wdech i z wydechem przenieś nogi na prawą stronę, bez odrywania barków od podłogi. Wróć do pozycji wyjściowej i zmień stronę.

Ćwiczenia na pośladki:
1. Napinanie pośladków - wtedy, kiedy tylko możesz, kiedy siedzisz na krześle, stoisz czy leżysz.
2. Kraul - połóż się na brzuchu, do rąk weź ręcznik lub taśmę elastyczną, wyprostuj ręce i napnij ręcznik. Unieś w górę prawą nogę i lewą rękę, trzymaj taśmę napiętą. Opuść rękę i nogę, a następnie unieść lewą nogę i prawą rękę. Powtarzaj naprzemiennie.
3. Jazda na rowerku stacjonarnym lub klasycznym.

Innych ćwiczeń poszukaj na stronie.
Dodatkowo polecam pływanie, jazdę na rowerze, częste spacery. Są to ćwiczenia ogólnorozwojowe, które uelastyczniają i kształtują całe ciało. Zwłaszcza pływanie jest świetne na brzuch oraz nogi.

Pozdrawiam.