Jak mogę szybko schudnać? Mam 16 lat

Mam 16 lat, 153cm wzrostu i (niestety) 55 kg wagi. Próbowałam wielu racjonalnych diet, ale żadna nie podziałała. Prowadzę raczej siedzący tryb życia i niestety mam mało czasu na ćwiczenia i aktywność fizyczną. Chciałabym schudnąć do maja około 5-6kg. Pozbyć się zbędnego tłuszczu i chociaż lekko wyrzeźbić ciało. Pomocy!
16 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Nie wyrzeźbisz ciała samą dietą. Ćwiczenia wymagają poświęcenia pewnej ilości czasu, ale zwykle da się je jakoś wkomponować w harmonogram, przykładowo wstajesz 30 minut wcześniej, do pracy/ szkoły jedziesz rowerem/na rolkach lub trasę pokonujesz piechotą. Jeżeli dysponujesz steperem/rowerkiem stacjonarnym - możesz jednocześnie ćwiczyć i np. czytać/korzystać z komputera.

Teoretycznie powinnaś ćwiczyć w trybie ćwiczeń aerobowych (około 5 razy w tygodniu, po co najmniej 40 minut + rozciąganie; można tutaj wybrać spośród większości sportów: bieganie, pływanie, rower, rolki, skakanka, steper itp.) lub interwałowych (nieco bardziej skomplikowany schemat i intensywniejsza forma).

Do tego ćwiczenia na poszczególne partie ciała: zacznij od czegoś prostego (półbrzuszki proste i skośne, skłony, nożyce, pompki, wymachy nóg), z biegiem czasu urozmaicaj trening.
Jeżeli chodzi o dietę, postaw na zdrowy tryb odżywiania - tak, aby raz na zawsze pozbyć się złych nawyków. Proponuję zmniejszyć ilość kalorii do ok. 1200-1300/dobę. Powinnaś jeść regularnie, najlepiej 4-5 posiłków dziennie, z czego śniadanie do godziny po przebudzeniu, a kolację na ok. 3 h przed snem. Na kolację warto spożywać produkty czystobiałkowe. Pij co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata).

Z diety należy wykluczyć nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów. W żadnym wypadku nie można drastycznie ograniczać produktów mięsnych oraz ryb. Mięso jest źródłem żelaza, którego niedobór może doprowadzić do anemii, natomiast ryby zawierają duże ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do tego jak najbardziej polecam warzywa oraz owoce- jako źródło witamin. Należy ograniczyć produkty mączne- pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki oraz cukry proste i alkohol.
pozdrawiam