Jak mogę umieścić mamę w szpitalu psychiatrycznym?

Witam jestem prawnym opiekunem swojej mamy, która jest ubezwłasnowolniona całkowicie. Jak mogę umieścić mamę w szpitalu psychiatrycznym, co muszę zrobić? Moja mama mieszka w moim domu jest brudna, mówi że się zabije albo mnie. Ma schizofrenie paranoidalną. Gada o energiach, Bogach. Dużo opowiadać. Proszę o pomoc

Witam,
Sprawa jest dość prosta, przynajmniej w aspekcie prawnym. Mama powinna być przyjęta do szpitala na mocy art. 22 lub 23 Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego, decyzję podejmuje lekarz Izby Przyjęć, który artykuł należy zastosować. Problemem może być dostarczenie mamy do Izby Przyjęć szpitala - zasadniczo należy wezwać pogotowie, chyba, że mama zgodzi się dobrowolnie z Panem pojechać. Jeżeli nie, to pozostaje pogotowie lub/i policja, w sytuacji zachowań agresywnych. Powinien Pan być, jako opiekun prawny, w chwili przyjęcia mamy do szpitala. W sytuacji opisanej przez Pana nie będzie żadnego problemu z przyjęciem mamy do szpitala psychiatrycznego.
Pozdrawiam

Jeśli jest Pan opiekunem prawnym i istnieje (a istnieje) ryzyko zagrożenia zdrowia i życia chorej oraz osób w jej otoczeniu, to moze Pan osobiście przywieźć mamę do szpitala psychiatrycznego i ją zarejestrować na oddział, lub też może pan zadzwonić po karetkę, która przywiezie mamę na oddział. Pozdrawiam.