Jak mogłabym schudnąć do właściwej wagi?

Witam :) Mam 19 lat. Chciałabym schudnąć kilka kilogramów. Ważę 78 kg przy wzroście 168 cm. Nigdy nie stosowałam jakiejś charakterystycznej diety. W mojej rodzinie jest tendencja do tycia i ze strony mamy i taty, jednak moi rodzice są w miarę szczupli. Kiedyś też byłam szczupła, jednak później przebywałam u babci i dużo u niej przytyłam, następnie sama nie umiałam radzić sobie ze stresem inaczej, niż wciskając w siebie tonę słodyczy. Zawsze uprawiałam jakieś ćwiczenia, basen, siatkówka. Teraz mimo wszystko siedzę dużo w szkole, bądź stoję pół dnia przy sztaludze w pracowni plastycznej, ćwiczę w domu brzuszki i jakieś ćwiczenia na nogi oraz jem w miarę mało i nie tłusto. Jednak ciężko jest mi zrzucić wagę. Schudnę najwyżej 3kg, a jak już choć trochę odstąpię od diety, ćwiczeń, to przybieram znowu te 3kg. Kiedyś ważyłam 84 kg, schudłam 9 kg, bo ważyłam już 75 i teraz waga waha się między 75 a 80. Chciałabym schudnąć tak 10-12 kg w 3 miesiące. Bardzo mi na tym zależy nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych. Jednak nie jestem w stanie wydawać dużo pieniędzy, chciałabym by to nie obciążało zbytnio budżetu moich rodziców, a później mojego. Byłam kiedyś u dietetyka, ale byłam za młoda na diety, jak to powiedziała Pani lekarz, raczej z żadnych przyczyn chorobowych nie mam nadwagi. Rok temu byłam bulimiczką, jednak udało mi się wrócić w miarę do normy, chociaż mój metabolizm jest bardzo powolny. Dodam jeszcze, że moja nadwaga głównie skupia się na biodrach, udach. W pasie i na łydkach jestem stosunkowo szczupła. Byłabym bardzo wdzięczna za poradę.
19 LAT ponad rok temu

Witam,

Z tego, co piszesz Twoje nawyki żywieniowe są niewłaściwe i od dziecka byłaś uczona jeść tłusto i dużo, a także zajadać stres. Dodatkowo Twój metabolizm jest spowolniony przez epizod bulimii. Na początku musisz nauczyć się odróżniać stres i chęć jedzenia od głodu i ulegać tylko niemu. Będzie to trudne, ale przy właściwej motywacji dasz radę. Jeśli czujesz, że masz ochotę coś zjeść zajmij swoje ręce czymś innym, ćwicz, czy wyjdź na spacer. Jeśli musisz podjeść sięgnij po warzywa lub wodę (wypełni Twój żołądek).

Powinnaś też nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych, o których poczytasz w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski, http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia. Jeśli myślisz, że nie dasz rady, wprowadzaj zamiany po kolei i stopniowo. Zdrowe odżywianie nie zwiększa kosztów codziennej diety, ale zmienia nieco produkty na inne. Porozmawiaj z rodzicami, co byś chciała zmienić w swoim jadłospisie i wytłumacz, dlaczego a na pewno zrozumie.

Pamiętaj też o ćwiczeniach. Powinnaś zwiększyć codzienną aktywność fizyczną do minimum 30 minut dziennie. Jeśli nie masz czasu, gdy wracasz do domu wysiądź z autobusu 2 przystanki wcześniej i przejdź je szybkim krokiem, a na koniec pobiegnij. Wchodź po schodach zamiast jeździć windą, jak najczęściej wychodź z psem, zapisz się na zajęcia dodatkowe, które zmobilizują Cię do ćwiczeń przynajmniej raz w tygodniu. Możesz być też aktywna w domu dzięki ćwiczeniom ze strony: www.abccwiczenia.pl.

Pamiętaj jednak, że tylko powolna utrata wagi jest skuteczna i trwała, bez efektu jojo. W 3 miesiące możesz stracić około 6 kilogramów.

Pozdrawiam.