Jak mógłbym pomóc mojej dziewczynie, która jest nerwowa?

Witam! Mam 23 lata i jestem w związku z cudowną kobietą 1,5 roku. Cierpi ona na nerwicę. Dzisiaj udała się do psychoterapeuty na wizytę. Od początku lipca nie widujemy się systematycznie, ponieważ są wakacje i spędzamy je u swoim rodziców z racji tego, że jeszcze studiujemy. Oczywiście spotykamy się, lecz są to zazwyczaj jakieś weekendy gdyż ona pomaga rodzicom w sklepie i nie ma zbytnio czasu. Jest osobą nerwowa i ostatnimi czasy skarży się na to, że nie jest z siebie zadowolona. Mówi, że jest gruba, mimo że codziennie biega i wygląda bardzo ładnie i o nadwadze nie ma nawet co myśleć. Mówi, że źle się czuje w swoim ciele i źle jej z tym. Źle jej z tą jej nerwicą. W roku akademickim mieszkamy razem i faktycznie jest czasem nerwowa, objawia się to w tym, że od razu mówi to co myśli a czasem sama mówi i przeprasza, że w ten a nie inny sposób zareagowała. Pytanie jest moje takie, wiem że nie jestem lekarzem i nie pomogę jej jako lekarz jakimiś świetnymi radami, ale co mogę zrobić, by czuła się lepiej i żeby nie denerwowała się. Staram się jak mogę, ale czasem moje żarty są brane w taki sposób, że czuję jak się denerwuje albo szykuje się spięcie. Chciałbym coś się dowiedzieć na ten temat, może jakąś książkę mi poradzicie albo coś. Strasznie ją kocham i chciałbym, żeby czuła się dobrze i nie denerwowała się, a sam chciałbym pomóc jak najwięcej tylko nie zawsze umiem jak. Nie chcę jej się narzucać i nie chcę mówić, że Ty jesteś chora, więc ja Ci pomogę. Jak mam robić i przede wszystkim jak? Pozdrawiam i z góry dziękuję za rady i odpowiedź.

23 LAT ponad rok temu

Witam!

Opisane przez Pana problemy partnerki nie są charakterystyczne dla zaburzeń lękowych, czyli nerwicy. Zaburzony obraz siebie (stwierdzenia, że jest za gruba, itp) oraz wewnętrzne napięcie mogą być spowodowane niską samooceną, brakiem wiary we własne możliwości czy stresem. Lekarz niewiele na takie problemy pomoże. W takiej sytuacji nie jest wymagane, by posiadał Pan wiedzę medyczną. Najważniejsze jest, by dowiedział się Pan, czego właściwie partnerka od Pana oczekuje. Jeśli jej Pan o to nie zapyta, może się Pan co najwyżej domyślać, jak jej pomóc. Warto przeprowadzić szczerą rozmowę na temat jej zachowania i problemów. Pan może zaoferować swoje wsparcie i pomoc, a ona może wtedy przedstawić swoje oczekiwania względem Pana dalszych poczynań. Dla bliskiej osoby najważniejsze jest to, by ją wysłuchać i wspierać w trudnych chwilach. Nie jest Pan w stanie sam rozwiązać jej psychicznych problemów. Partnerka zgłasza się do psychoterapeuty, więc na takich spotkaniach będzie pracować wraz ze specjalistą. Z Pana listu wynika, że to Pan chce się zmieniać, by partnerki nie drażnić. Jednak w związku potrzeba jest zmian w obu osobach. Ciągłe dostosowywanie się Pana do nastroju i zachowań partnerki może powodować powstawanie u Pana trudności. Dlatego tak ważne jest byście wspólnie starali się rozwiązywać problemy i jeśli potrzebne są zmiany, wspólnie je wprowadzali. Głęboka relacja wymaga zaangażowania obu stron i wspólnego podejmowania działań mających na celu poprawę sytuacji. Zachęcam przede wszystkim do wspólnych, szczerych rozmów, zarówno o tym, co jest piękne między Wami, jak i o tym, z czym macie problemy. Pan również ma prawo powiedzieć, że coś w zachowaniu partnerki Pana denerwuje lub smuci. Jeśli nad problemami w związku będziecie Państwo chcieli popracować razem, możecie wspólnie udać się do terapeuty dla par i razem rozwiązywać trudności.

Pozdrawiam

Witam,

polecam 2 pozycje; Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia (podręcznik dla pacjenta), Padesky Christine A., Greenberger Dennis oraz Przezwyciężanie niskiego poczucia własnej wartości Melanie J.V. Fennell.

Pozdrawiam serdecznie