Jak mógłbym zdrowo przybrać na wadze?

Witam, jestem 16 letnim chłopakiem. Mam ok. 177 cm wzrostu i ważę ok. 55kg. Mam szybką przemianę materii. Uprawiam sporty i właśnie dlatego chciałbym przytyć. Czasami miewam dolegliwości brzucha. Moja słaba budowa ciała przeszkadza mi w robieniu tego co lubię. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję i pozdrawiam, Kamil.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,

Jeśli uprawiasz sporty, to zapewne również wykonujesz ćwiczenia siłowe, jeśli nie – to najlepszy sposób razem z odpowiednią dietą na nabranie masy. Sama aktywność fizyczna może nie przynieść pożądanych efektów, gdyż nasz organizm potrzebuje energii i składników odżywczych do regeneracji mięśni.

Dlatego zastosowuj się do pewnych zaleceń żywieniowych lub jeśli potrzebujesz dokładnie rozpisanego jadłospisu udaj się do poradni dietetycznej. Poniżej przedstawiam najważniejsze wskazówki dietetyczne:
- przede wszystkim unikaj słodyczy i produktów fast-food, a także słodzonych, gazowanych napoji, które dostarczają pustych kalorii i nie budują masy mięśniowej, ale tłuszczową,
- zwiększ częstość posiłków- przynajmniej 3 duże posiłki i 3 przekąski (tak, aby spożywać minimum 5 posiłków dziennie),
- odstęp między posiłkami nie powinien być dłuższy niż 3 godziny. Staraj się jeść, co 2-3 godziny.
- jedz przekąski wysokokaloryczne, o małej objętości- zdrowe i pożywne np. orzechy, koktajle mleczne, mleczno-owocowe, jogurty, suszone owoce,
- nie przejadaj się, ale jedz większe posiłki niż do  tej pory (musisz zwiększyć podaż kalorii o około 300-400 kcal)
- zwiększenie podaży energetycznej można osiągnąć poprzez dodatki takie jak- do płatków dodaj jogurt, suszone owoce, banany, miód czy orzechy i nasiona.
- przed treningiem na około 2 godziny jedz posiłki zawierające węglowodany złożone- ryż, makaron, kasze, produkty pełnoziarniste (pieczywo, płatki, otręby)
- po treningu jedz produkty zawierające cukry proste- owoce świeże lub suszone (mogą być w połączeniu z białkiem np. koktajl owocowo-mleczny)
- jedz produkty bogato-białkowe, ale uważaj na zawartość tłuszczu (najlepiej wybieraj produkty chude i półtłuste- unikaj tłustych)- produkty mleczne, ryby, warzywa strączkowe
- jedz drób (bez skóry) i ryby (także tłuste), unikaj mięs tłustych i smażonych
- nie zapominaj o warzywach i odpowiedniej podaży płynów!
Dodatkowo zajrzyj do artykułu: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-przytycie-dla-mezczyzn

Pozdrawiam.