Jak mogło dojść do zakażenia HPV?

Jak mogło dojść do zakażenia HPV? Czy jedyną drogą jest kontakt seksualny? Jak dla mnie to najbardziej prawdopodobne i w inne drogi trudno mi uwierzyć. Czy w toalecie publicznej można się zarazić jeśli nie siadam na toaletach, myję ręce i ogólnie dbam o higienę?

Adam Głuszak

Witam.
Zakażenie HPV szerzy się skutecznie drogą seksualną. Korzystanie ze wspólnej łazienki czy toalety publicznej nie stanowi drogi zakażenia. Unikać roznoszenia można poprzez zaprzestanie kontaktów seksualnych lub zabezpieczenie prezerwatywą (niecałkowita skuteczność)
Pozdrawiam