Jak może dojść do zakażenia układu moczowego i zapalenia prostaty u mężczyzny?

Moje pytanie wynika z następującej sytuacji. Jestem kobietą (53 lata) i mam partnera (71 lat). Męzczyzna cierpiał na zapalenie pęcherza moczowego i prostaty (dosyć ostry przebieg). Twierdzi, że to ja go zaraziłam (nie twierdzę, że nie, tego nie mogę wiedzieć)  i że jedyną przyczyną jego schorzenia był mój kontakt płciowy z innym mężczyzną. (No, niestety ma takie przekonanie). Niestety fakty są inne - ja w czasie trwania związku z nim nie miałam żadnego kontaktu z innym mężczyzną (jego choroba nastąpiła w lipcu 2009, a mój ostatni kontakt z wcześniejszym partnerem był w październiku/listopadzie 2007). Mój obecny partner twierdzi, że zna wszystkie sposoby zakażenia choroby i to jest jedyny, czyli moje współżycie, które nie istniało. Nie muszę chyba mówic o moim stresie i dyskomforcie, ale jest wielki. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję
KOBIETA ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Marcin Buczek
56 poziom zaufania

Szanowna Pani,

stosunki seksualne są powodami powstawania zakażeń układu moczowego, zwłaszcza... u młodych kobiet!!! Wynika to z krótkiego przebiegu cewki moczowej. Mężczyźni bardzo rzadko zakażają się podczas stosunku (ich cewka moczowa jest 4 krotnie dłuższa), ale jest to oczywiście możliwe. Nie mam powodu by Pani nie wierzyć, dlatego mogę zapewnić, że tak odległy stosunek płciowy z innym partnerem nie miał wpływu na obecnego partnera.

W przypadku starszych mężczyzn dużo prawdopodobniejszym czynnikiem ryzyka zakażeń układu moczowego jest zastój moczu w wyniku przerostu prostaty, kamieni moczowych, rzadkiego oddawania moczu (starsi ludzie często zapominają pić), czy choćby z niedostatecznej higieny. W przypadku Pani partnera najprawdopodobniejszą przyczyną jest przerost prostaty.

Wydaje mi się, że Pani partner próbuje Panią szantażować. Być może ma już jakieś zmiany starcze w psychice, zwłaszcza jeżeli zdarza mu się np. nadużywać alkoholu. Nie może się Pani dać - proszę zaprowadzić go do urologa. Ten powinien wykluczyć wyimaginowaną przyczynę Pani partnera.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty