Jak może przebiegać psychoterapia?

Psychoterapia, grzebanie w przeszłości Witam, Mam problem z różnymi lękami np. wysokości, lęk podczas jazdy samochodem, przed pływaniem statkiem itp. Zastanawiam się nad psychoterapią (farmakologiczne leczenie pomogło) i tu jest problem, ponieważ nie chce o pewnych sprawach opowiadać innym, czy o tym jacy byli moi rodzice..Czy można terapia musi być grzebaniem w przeszłości czy można ją poprowadzić inaczej? Czy można też na terapii w razie kłopotliwego pytania odmówić odpowiedzi?

W psychoterapii często zajmujemy się źródłami aktualnych trudności, stąd zaglądanie do przeszłości. Oczywiście, zawsze można odmówić odpowiedzi na pytanie, można również wspólnie z terapeutą ustalić nad czym i jak będzie przebiegała terapia. Czasem jednak sięgnięcie do przeszłości i tematu rodziców jest bardzo pomocne w rozwikłaniu problemów, jednak nie zawsze jest to konieczne. Polecałabym Pani poszukania terapeuty pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym, gdzie mogłaby Pani zająć się poradzeniem sobie z trudnościami i lękami, bez zbytniego zaglądania do dzieciństwa. Powodzenia.