Jak można interpretować moje badanie kręgosłupa?

Witam wszystkich serdecznie. Jestem stolarzem i pracuje fizycznie. Od kilku lat mam 1 lub 2 epizody w roku gdzie znikąd pojawia sie bol z tylu plecow, wylacza mnie z jako takiego poruszania sie przez 3 dni i okolo 2-3 tyg w domu. Ostatnio miale takie 2 epizody w odstepie 2 tyg. z tym ze ost to po raz pierwszy poczulem w lewym udzie przez kilka dni . Udalem sie do lekarza i zrobilem skan MRI chciałbym poprosić o pomoc w interpretacji opisu MRI. Najblizszy wolny termin u neurochirurga to pazdziernik a ja od nst srody chcialbym wrocic do pracy. Z gory dziekuje za pomoc.  17- mr kregoslupa ledz-krzyz opis:badanie MR kręgosłupa Ledzwiowo-krzyżowego wykonane w sekwencji FSE, obrazy T1- i T2-zal, T2-trim w płaszczyźnie strzałkowej i osiowej wykazało: Bardziej lewoboczne ustawienie odc. kręgosłupa lędźwiowego. Zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Niewielki tyłozmyk I stopnia na wys. L5/S1 Różnego stopnia miejscowe nadłamania z wytworzeniem pojedynczych drobnych przepuklin dotrzonowych płytek granicznych trzonów w odc.Th11-L5, głownie wyrazone w zakresie dolnej płytki granicznej trzonu Th11 z towarzysząca sklerotyzacja podchrzęstna ( typ III wg Modic'a). Znaczne zmiany o typie mieszanym zwyrodnienia tłuszczowego , z niewielką komponentą obrzękowa ( typ II i I wg Modic'a ) w zakresie płytek granicznych przyległych trzonów na wys L3/L4, L5/S1 , mniejszego stopnia na wys. L4/L5 Cechy osteofitozy krawędziowej na przednich oraz tylnich powierzchniach trzonów częściowo mostkującej oraz zaznaczone zmiany wytwórczo-zwyrodnieniowe w stawach m/kręgowych najbardziej wyrażone na wys. L4/L5 Obniżenie sygnału ( dehydratacji ) w obrazachT2-zal krążków m/kręgowych Th11/Th12 , L3/L4, L4/L5 i L5/S1 z obniżeniem ich wysokości Na poziomie Th11/Th12 niewielka przepuklina tylna prawoboczna krążka m/kręgowego, zwężająca zachyłek boczny prawy , z kompresją na worek oponowy oraz zwężeniem przestrzeni podpajęczynówkowej przedniej prawej. Na poziomie L3/L4 towarzysząca wypuklinie tylnej lewoboczne przepuklina centralna krążkam/kręgowego wielk. 14 x 5 x 14 mm (RLxAPxHF) sekwestrująca doogonowo ( siega 1/3 tylnej powierzchni przyległej trzonu L4) z miejscową znaczną kompresją na worek oponowy i znaczną kompresją na worek oponowy,z modelacją nn.rdzeniowych wewnątrz-oponowych,ze zwężeniem lewego otworu m/kręgowego,z możliwością modelacji lewego korzonka nerwowego L3. Na poziomie L4/L5 okrężna szeroka przepuklina tylna lewoboczna krążka m/kręgowego,ze świeżym uszkodzeniem tylnej części pierścienia włóknistego (HIZ) ,zwężająca zachyłek boczny lewy oraz obustronnie otwory m/kręgowe z uciskiem na lewy korzonek L4 z kompresją na worek oponowy. Na poziomie L5/S1 okrężna szersza wypuklina tylna krążka m/kręgowego, ze świeżym uszkodzeniem tylnej cześci pierścienia włóknistego (HIZ) z tendencją do sekwestracji doogonowej zwężająca otwory m/kręgowe z możliwością modelacji korzonków nerwowych L5 z kompresją na worek oponowy. Stożek końcowy rdzenia kręgowego zachowany prawidłowo.

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczna wizyta u neurochirurga i decyzja o dalszym leczeniu zachowawczym lub zabiegowym