Jak można leczyć natrętne myśli?

Witam mam 19 lat i mysle ze HOCD , moje pytanie dotyczy pewnego odczucia hmm podczas mysli natretnych czasem jest bardzo nieswiadomy tak jakbym zakmnal sie w sobie i czuje takie odczucie no nie wiem jak je opisac czy to lek czy to jakbym chcial cos zrobic ale mysle ze jest to podszyte bolem , hocd najczesniej dotyczny orientacji , strach przed byciem gejem czy natrectwa zwiazane z rodziana , co to moze byc z odczucie , czuje jakbym byl w wylaczony na chiwle wiec prosze o pomoc co to moze byc ?

Witam Pana,

wskazana jest szczegółowa diagnostyka w Poradni Zdrowia Psychicznego i ukierunkowane leczenie. Prezentuje Pan problem - objawy, które wskazują na "nerwicę natręctw" - zaburzenie obsysyjno-kompulsyjne (OCD). Wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku - jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
W Pana przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.

Pozdrawiam serdecznie

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam.
Zachęcam do rozmowy z psychologiem/psychoterapeutą. Taka osoba może Panu uspokoić, wesprzeć, ukierunkować proces terapeutyczny.
Powodzenia:)