Jak można leczyć OCD?

Witam Od OCD pojawił mi się stan lękowo depresyjny,jednak jestem na początku leczenia.Jestem bardzo nadwrażliwa na to i mam cele,prace do spełnienia.Nie mam czasu na psychoterapię.Wierze tylko w medycynę.Jestem sama z dzieckiem,bez pieniedzy i łatwo jest powiedzieć idź na psychoterapię.Ja nie mam czasu,bo inaczej się zabiję.Czy OCD można wyleczyć metodą chirurgiczną?,może lekarz dać skierowanie na coś lub na elektrowstrząsy?

Witam, niestety najlepszą i popartą badaniami metodą radzenia sobie z zaburzeniami obsesyjno -kompulsyjnymi jest psychoterapia. Leczenie farmakologiczne polega na obniżaniu napięcia, które spowodowane jest sposobem, w jaki Pani rozumie otaczająca rzeczywistość i trudnością w radzeniu sobie z nią. Można je stosować pomocniczo w psychoterapii, ale czy jest taka potrzeba decyduje psychiatra i psychoterapeuta. Rozumiem, że jest Pani w trudnej sytuacji życiowej i finansowej, a brak czasu nie sprzyja znalezieniu przestrzeni, aby zająć się sobą, ale zachęcałabym jednak do konsultacji z psychoterapeutą. Są placówki, gdzie może Pani skorzystać z pomocy nieodpłatnie tj. Poradnie Zdrowia Psychicznego, Ośrodku Opta w Warszawie. Pozdrawiam

Pierwszym rozwiązaniem jest psychoterapia. W lekkiej postaci zespołu natręctw łączna ilość czasu spędzona na realizowaniu przymusu myśli lub czynności natrętnych nie przekracza 1 godziny w ciągu dnia. Taka ilość natręctw zwykle nie zaburza funkcjonowania człowieka, ale daje wyraźny dyskomfort psychiczny. Występują też często inne, również nienasilone objawy nerwicowe: lęk, zamartwiania, kołatania serca, dławienia w gardle lub duszności w klatce piersiowej, drażliwość i in. U osób z nienasiloną postacią zespołu natręctw a także u dzieci, pierwszą metodą leczenia jest psychoterapia poznawczo – behawioralna.
Natomiast osoby z nasiloną postacią zespołu natręctw wymagają leczenia farmakologicznego.
Ponieważ zespołowi natręctw może towarzyszyć depresja, wysoki poziom lęku oraz bezsenność, a także ze względu na dziwaczny charakter niektórych myśli natrętnych, stosujemy też leki o innych mechanizmach działania – przede wszystkim neuroleptyki. Neuroleptyki z natury są lekami przeciwpsychotycznymi, stosowanymi przede wszystkim w leczeniu schizofrenii. Jednak w małych dawkach mają działanie uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne lub stabilizujące nastrój oraz nasenne. W leczeniu zespołów natręctw wykorzystuje się głównie ich zdolność do osłabiania myśli obsesyjnych – szczególnie o treściach dziwacznych lub zagrażających.
Skuteczne leczenie zespołu natręctw jest długie i powinno trwać 2 lata od uzyskania poprawy.