Jak można leczyć OCD?

Witam Od OCD pojawił mi się stan lękowo depresyjny,jednak jestem na początku leczenia.Jestem bardzo nadwrażliwa na to i mam cele,prace do spełnienia.Nie mam czasu na psychoterapię.Wierze tylko w medycynę.Jestem sama z dzieckiem,bez pieniedzy i łatwo jest powiedzieć idź na psychoterapię.Ja nie mam czasu,bo inaczej się zabiję.Czy OCD można wyleczyć metodą chirurgiczną?,może lekarz dać skierowanie na coś lub na elektrowstrząsy?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Skuteczność terapii grupowych

Witam, niestety najlepszą i popartą badaniami metodą radzenia sobie z zaburzeniami obsesyjno -kompulsyjnymi jest psychoterapia. Leczenie farmakologiczne polega na obniżaniu napięcia, które spowodowane jest sposobem, w jaki Pani rozumie otaczająca rzeczywistość i trudnością w radzeniu sobie z nią. Można je stosować pomocniczo w psychoterapii, ale czy jest taka potrzeba decyduje psychiatra i psychoterapeuta. Rozumiem, że jest Pani w trudnej sytuacji życiowej i finansowej, a brak czasu nie sprzyja znalezieniu przestrzeni, aby zająć się sobą, ale zachęcałabym jednak do konsultacji z psychoterapeutą. Są placówki, gdzie może Pani skorzystać z pomocy nieodpłatnie tj. Poradnie Zdrowia Psychicznego, Ośrodku Opta w Warszawie. Pozdrawiam

0

Pierwszym rozwiązaniem jest psychoterapia. W lekkiej postaci zespołu natręctw łączna ilość czasu spędzona na realizowaniu przymusu myśli lub czynności natrętnych nie przekracza 1 godziny w ciągu dnia. Taka ilość natręctw zwykle nie zaburza funkcjonowania człowieka, ale daje wyraźny dyskomfort psychiczny. Występują też często inne, również nienasilone objawy nerwicowe: lęk, zamartwiania, kołatania serca, dławienia w gardle lub duszności w klatce piersiowej, drażliwość i in. U osób z nienasiloną postacią zespołu natręctw a także u dzieci, pierwszą metodą leczenia jest psychoterapia poznawczo – behawioralna.
Natomiast osoby z nasiloną postacią zespołu natręctw wymagają leczenia farmakologicznego.
Ponieważ zespołowi natręctw może towarzyszyć depresja, wysoki poziom lęku oraz bezsenność, a także ze względu na dziwaczny charakter niektórych myśli natrętnych, stosujemy też leki o innych mechanizmach działania – przede wszystkim neuroleptyki. Neuroleptyki z natury są lekami przeciwpsychotycznymi, stosowanymi przede wszystkim w leczeniu schizofrenii. Jednak w małych dawkach mają działanie uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne lub stabilizujące nastrój oraz nasenne. W leczeniu zespołów natręctw wykorzystuje się głównie ich zdolność do osłabiania myśli obsesyjnych – szczególnie o treściach dziwacznych lub zagrażających.
Skuteczne leczenie zespołu natręctw jest długie i powinno trwać 2 lata od uzyskania poprawy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty