Jak można pomóc ojcu, który jest alkoholikiem i ma zaniki pamięci?

Mój tata 6 października '10 skończył 64 lata, z czego ostatnie 30 lat poświecił na codzienne upajanie się alkoholem, ja, moja mama i rodzeństwo nigdy nie byliśmy w stanie pomoc ojcu, ponieważ ma trudny charakter i robił wszystko, by tylko dać mu spokój. Od kilku miesięcy ma coraz częstsze napady padaczki alkoholowej, zaniki pamięci i nie trzyma moczu w nocy - bardzo trudno jest o tym pisać. Ojciec powiedział mojej starszej siostrze, że czuje, że umiera i godzi się z tym, to naprawdę trudne dla naszej całej rodziny. Jeśli się prosi Ojca by czasami zrobił coś innego np. wyszedł na lody, pobawił się z wnukami, by cieszył się piękną jesienią, kolorami, On nie reaguje, widać, że się poddaje i rezygnuje. Jesteśmy załamani. Ja chcę pamiętać mojego tatę jak w czasach mojego dorastania - był przystojnym, dobrze zbudowanym mężczyzna, o bardzo przyjemnym, ciepłym wyrazie twarzy - teraz ojciec jest prawie wrakiem człowieka, a my boimy się o to, co będzie dalej. Co będzie dalej? Na co jeszcze mamy się przygotować? Może jednak istnieje jakiś, jakikolwiek ratunek dla mojego taty?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

W tej sytuacji wskazana byłaby przede wszystkim konsultacja psychiatryczna. Opisywane objawy mogą wskazywać np. na początki zespołu otepiennego oraz depresję. Odpowiednie leki mogą poprawić nastrój i zdolność do koncentracji.

Powtarzajace sie napady drgawkowe powinny być skonsultowane przez neurologa, który może zalecić leki przeciwdrgawkowe. W trakcie przyjmowania leków tego typu konieczna jest całkowita abstynecja od alkoholu.

Proszę również skonsultować ojca w poradni lekarza rodzinnego. Problem związany z oddawaniem moczu może miec np. związek z infekcją dróg moczowych.

Jeśli ojciec nadal pije i nie chce się leczyć, można zastanowić sie nad sądownym zobowiązaniem do leczenia odwykowego. Szczegółowych informacji na ten temat może Ci udzielić najbliższa poradnia odwykowa. Adresy takich placówek na terenie całego kraju znajdziesz na Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Całkowite odstawienie alkoholu i odpowiednie odżywianie, dieta bogata w witaminy z grupy B często znacznie poprawia stan psychiczny i fizyczny osób uzależnionych.

Z pozdrowieniami