Jak można przytyć w zdrowy sposób?

Witam. Mam niedowage (43kg 165cm), chce wrócić do dawnej wagi/sylwetki (wysportowana ok 56 kg). Próbuje od 2 miesięcy przytyc na własną rękę ale nie da rady. Badania na razie nic nie wskazaly, prócz tego, ze przez ten spadek masy ciała mam wszystko zachwiane. Mam już dietetyka czekam teraz tylko na jadłospis od niego, mam nadzieję, że mi pomoże. Zapomniałam się go zapytać jak wygląda proces tego "tycia" przy niedowadze. Boję się tego, ze zaraz obrosnę w tą tkankę tłuszczową i będę jak jakaś kluska, a tego nie chce. Przecież można wyglądać jak ta kluska mając 60 kg a wyglądać tak na bardziej wysportowana przy tej wadze. Może mi ktoś odpowiedzieć jak będzie wyglądał ten proces "tycia"?

Dzień dobry,
Bardzo dobrze, że zdecydowała się Pani na wizytę u specjalisty. Przy prawidłowo ułożonej diecie absolutnie nie musi się Pani obawiać gwałtownego przytycia oraz tego, że będzie Pani wyglądała jak "kluska". Nie wiem, jaki jest skład Pani ciała ale dietetyk na pewno sprawdził zawartość zarówno mięśni jak i tkanki tłuszczowej w Pani organizmie i wyznaczył o ile i w jaki sposób skład ciała ma się zmienić (możliwe jest przecież, że zwiększy Pani swoją masę ciała zwiększając przede wszystkim zawartość tkanki mięśniowej a nie tkanki tłuszczowej - wszystko zależy od tego jak wygląda Pani obecny skład ciała). Niezależnie jednak od aktualnego składu ciała to zapewne przy stosowaniu jadłospisu będzie Pani w ciągłym kontakcie ze swoim dietetykiem oraz około raz w miesiącu będzie Pani odbywała tzw. wizytę kontrolną żeby ocenić czy skład ciała zmienić się tak jak zakładał plan. Jeśli będzie Pani odbywała wizyty kontrolne to nie ma mowy o zbyt dużym rozbudowaniu tkanki tłuszczowej
Pozdrawiam, Maja Czerwińska-Rogowska dietetyk kliniczny Gryfice