Jak można sprawdzić czy organizm zatrzymuje wodę?

Witam, Chciałabym się zapytać jak można sprawdzić czy organizm zatrzymuje wodę. Kiedy byłam w ciąży (dwanaście lat temu) w czwartym miesiącu lekarz zauważył że puchną mi nogi. Powiedział że to dlatego, że zatrzymuję wodę i zalecił mi do końca ciąży nie spożywać soli. Dzisiaj też po wielu godzinach na nogach puchną mi one jednak z samego rana jak wstaję wydaje mi się że mam koło kostki taką miękką poduszeczkę. Czy to może oznaczać że cały czas mój organizm zatrzymuje wodę?

Witam,

Przy zatrzymywaniu wody mogą powstawać obrzęki, jednak obrzęk obrzękowi nie równy i inną może mieć przyczynę (serce, nerki, tarczyca, leki, toksyny. Opisała Pani, że puchną nogi - a palce stóp, stopy - również zauważa Pani, że są opuchnięte? Czy po przyciśnięciu kciukiem miejsca w którym zauważa Pani obrzęk pozostaje wgniecenie? Jaki jest bilans płynów - przyjmowanych a wydalanych m.in. z moczem? Jeżeli upewni się Pani, że obrzęki to kwestia zatrzymywania wody wówczas można stosować ziołolecznictwo działające moczopędnie.