Jak można usprawnić przełykanie?

Jak można usprawnić przełykanie? Istnieją jakieś spoosby, by je ułatwić? Moja teściowa ma porażoną jedną stronę ciała i trudności z jedzeniem. Chciałąbym jejpomóc.

Zaburzenia połykania rehabilituje się. Oczywiście możliwości powrotu funkcji przełykania zależą od rozległości i lokalizacji udaru, wiek pacjenta też ma znaczenie. Główne zalecenia dotyczą konsystencji pokarmów, musi być ona dostosowana do możliwości pacjenta. Nie zaleca się płynów, natomiast pokarmy stałe bierze się pod uwagę jeżeli pacjent potrafi żuć i gryźć. Zalecaną konsystencją jest miksowana. Problemami z połykaniem zajmuje się neurologopeda, proszę się skonsultować z takim specjalistą.
Pozdrawiam, proszę nie rezygnować z możliwości terapii.