Jak można zapobiec podnoszeniu się ciśnienia w gałce ocznej podczas ćwiczeń?

Witam Mam 23 lata i praktycznie od dzieciństwa jestem krótkowidzem. W tym momencie od ok. 2 lat wada ustabilizowała się na poziomie -10 w oku. Noszę soczewki kontaktowe. Jestem dość aktywny fizycznie, uprawiam różne sporty oraz chodziłem na siłownię. Ostatnio ze względu na moją dużą wadę mam pewne obawy co do ćwiczeń fizycznych. Żaden okulista mi ich nie zalecał, ze względu na dość „wątłą” siatkówkę i ryzyko odklejenia się jej, jednak sport to dla mnie prawie całe życie. Potrzebuję fachowej rady na temat krótkowzroczności i ćwiczeń fizycznych. Czytałem na temat ciśnienia w gałce ocznej. Jakie ćwiczenia mogę wykonywać? Czy dla oka groźniejsze jest podnoszenie dużych ciężarów przez krótki czas, czy np. wzmożony wysiłek na małym ciężarze przez dłuższą chwilę? Jakie sporty mogę wykonywać właściwie bez ryzyka? Jak można zapobiec podnoszeniu się ciśnienia w gałce ocznej podczas ćwiczeń? Czy w jakikolwiek sposób mogę wzmocnić oczy? Regularnie stosuję preparat K***.
23 LAT ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!

Stan siatkówki powinien fachowo ocenić lekarz podczas badania dna oka, z dokładnym obejrzeniem obwodu siatkówki. Tylko na tej podstawie można określić, w jakiej „kondycji” jest Pana siatkówka, tzn. czy są zmiany degeneracyjne predysponujące do odwarstwienia.
Co do ćwiczeń, zagrożeniem mogą tu być wysiłki statyczne, jak np. podnoszenie ciężarów (duże ciężary na krótki czas są na pewno najbardziej niebezpieczne). Bezpieczniejsze będą wysiłki dynamiczne jak np.: bieganie, pływanie, jazda na rowerze (takie wysiłki prowadzą nawet do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego).

Nie ma możliwości wpływania na ciśnienie wenątrzgałkowe podczas wykonywania wysiłków statycznych, jak też nie ma skutecznych metod wzmacniania oczu. Można stosować różne suplementy diety dostępne na rynku, ale skuteczność ich działania nie jest jednoznaczna.
Dokładnych porad odnośnie do uprawiania sportu może dać Panu tylko okulista po obejrzeniu siatkówki. Warto zaznaczyć, jak bardzo ważny jest sport w Pana życiu, by znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Pozdrawiam serdecznie!