Jak można zapomnieć o przeszłości i żyć normalnie?

Jak można zapomnieć o przeszłości i żyć normalnie? Witam. Mam poważny problem. Jako dziecko byłam ofiarą przemocy seksualnej. gdy dowiedziałam się, że urodzę córęczkę wspomnienia odżyły. Całe życie byłam traktowana jak popychadło przez najbliższą rodzinę. Byłam również ofiarą przemocy domowej. Obecnie posiadam własną rodzinę. Ale w większości przypadków tracę panowanie nad sobą. Jestem nie ufna wobec ludzi i agresywna. Chciałabym coś zmienić w swoim życiu. Proszę o pomoc.

Dzień dobry,
gorąco polecam skorzystanie z psychoterapii. Niestety przeszłe złe doświadczenia potrafią na nas negatywnie wpływać pomimo upływu czasu dlatego warto spróbować uporać się z tym na terapii. Osobiście polecam terapię schematu i psychoterapię poznawczo-behawioralną (może pani poczytać o tych terapiach np. tu: http://poznacsiebie.pl/blog ). W Warszawie spokojnie znajdzie pani terapeutów, którzy pracują w tych nurtach. Psychoterapia dostępna jest także w ramach NFZ.

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki

Witam Panią. Na podstawie Pani opisu nie mam wątpliwości, że opisane przez Panią doświadczenia należały do traumatycznych. Jedno z podejść głosi, że trauma jest rodzajem energii zablokowanej w systemie nerwowym człowieka. Każde z opisanych przez Panią doświadczeń (każda sytuacja, którą Pani przeżyła) mogła przynieść dużo zablokowanej energii, która nie została uwolniona. Kiedy jesteśmy w sytuacji zagrożenia mamy do dyspozycji trzy reakcje: walki, ucieczki, zamarcia (zamrożenia). Być może doświadczając takich sytuacji w dzieciństwie jako pułapki (sytuacji bez wyjścia) "korzystała" Pani z reakcji zamarcia. Proszę się nie dziwić słowu w cudzysłowiu. To była strategia na przeżycie. Dzięki temu Pani ocalała a Pani córeczka ma mamę. Obecnie jako osoba dorosła być może doświadcza Pani w różnych sytuacjach jak tak ta zablokowana przez lata energia próbuje się uwolnić. Jednak bez pomocy specjalisty może to nie być możliwe. Najważniejsze, żeby Pani była dla siebie wyrozumiała (złość i pretensje do siebie tylko mogą wzmagać napięcie i nieprzyjemne doznania). Proszę szukać specjalisty pracującego z traumą. Życie pełnią życia mimo takich doświadczeń jest możliwe. Pozdrawiam Panią.