Jak można zarazić się kurzajkami?

Dzień dobry, czy jeśli partner ma kurzajki na stopach (HPV) to czy może się to przenieść i zarazić np. miejsca intymne swojej partnerki? Czy jeśli wirus jest nieaktywny ( w tym momencie nie ma żadnych zmian osoba posiadająca wirusa, żadnych wykwitów etc. to czy może zarazić, gdy wirus jest "uśpiony"?

Lek. Paweł Szadkowski

Tzw kurzajki są wywoływane przez inny typ wirusa, niż ten, który akatuje narządy płciowe. Typ HPV 1 i 2, powodujący powstawanie brodawek i kurzajek (najczęściej na dłoniach i na stopach) przenosi się przez dotyk. Można więc „złapać” wirusa podając rękę osobie, która ma brodawkę na dłoni, lub dotykając przedmiotów, z którymi miała ona kontakt.
Tzw kłykciny kończyste są spowodowane wirusem HPV 6 i 11, a infekcja HPV sprzyjająca zmianom na szyjce macicy to HPV 16, 18, 31, 33.