Jak można zbić ranny wynik cukrów oraz co jeść przy cukrzycy ciążowej?

Dzień dobry, jestem w 27 tygodniu ciąży i tydzień temu rozpoznano u mnie cukrzycę ciążową ma podstawie krzywej cukrowej. Stosuje się obecnie do zaleceń żywieniowych przy cukrzycy w ciąży oraz dokonuje pomiar cukru we krwi 6 razy dziennie glukometrem. Pomiary w ciągu dnia są w normie natomiast na czczo wynoszą około 89 lub 91.Bardzo proszę o informację jak można zbić ranny wynik cukrów oraz jakie składniki najlepiej zjeść na ostatnią kolacje oraz w jakich proporcjach oraz o której godzinie należy zjeść ten ostatni posiłek przy rannych podwyższonych cukrach. Dziękuję i pozdrawiam.

Dzień dobry,
W cukrzycy ciążowej zaleca się aby w ciągu dnia zjeść 6 posiłków. Wysoka glikemia na czczo nie musi ściśle zależeć od składu kolacji tzn. od dużej ilości węglowodanów. To znaczy, jeżeli w diecie będzie zbyt mała ilość węglowodanów to również może spowodować wysoką glikemię rano. Kolację należy zjeść lekką, ale zawierającą węglowodany złożone. Powinna ona być zjedzona około 18-19, natomiast druga kolacja to posiłek przed snem, około 21. Około 18-19 można zjeść np. 2-3 kromki ciemnego pieczywa z masłem + np. chuda szynka lub twarożek + większa ilość warzyw (minimum 2 sztuka warzyw sezonowych). Można zjeść również kaszę np. gryczaną lub brązowy ryż z warzywami i np. piersią z kurczaka (do tego należy oczywiście dodać tłuszcz - np. około 1 łyżeczkę oliwy lub oleju). Druga kolacja to może być 1 kromka chleba z szynką/twarożkiem i warzywami. Można również zjeść np. jogurt naturalny. Dobrze byłoby przeanalizować cały dzienniczek glikemii wraz z posiłkami - posiłek może dać wysoką glikemię nawet dopiero po kilku godzinach.
Pozdrawiam
Maja Czerwińska-Rogowska