Jak można zinterpretować następujący wynik badania USG?

Jak można zinterpretować następujący wynik badania USG? Część pierwszą. Chodzi o pierś lewą. Odnośnie piersi prawej - była kiedyś biopsja, która nie wykazała komórek nowotworowych. W grudniu 2009 piersi badał onkolog, nie wyczuł nowej zmiany. Czy jest powód do obaw? Piersi bogatogruczołowate. W piersi prawej na godz. 3 nowe ognisko hypoechogenne wielkości 7x6 mm- najpewniej FAD. W piersi prawej na godz.10.30 zmiana hypoechogenna o cechach FAD wielkości 9x7 mm - obraz stacjonarny.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wyniki badań należy interpretować w odniesieniu do wieku pacjentki oraz zgłaszanych przez nią dolegliwości.

USG wskazuje na istnienie w piersiach guzów o charakterze gruczolakowłókniaków - łagodnych guzów, występujących u kobiet w okresie rozrodczym, najczęściej wskutek zaburzeń hormonalnych. Często przy rozpoznaniu tego typu zmian przyjmuje się postawę wyczekującą - tzn. obserwację z ewentualnym wykonaniem biopsji.

W przypadku dużych zmian, szybkiego wzrostu oraz dolegliwości bólowych wskazane jest usunięcie zmian. Dotyczy to także kobiet obciążonych rodzinnie rakiem piersi oraz w wieku okołomenopauzalnym.

Pozdrawiam serdecznie