Jak nabrać masy?

Witam, mam 16 lat, ważę 62 kilo. Mam 180 cm wzrostu Chciałbym przytyć do 70 - 72 kilo , kupiłem białka serwatkowe, może pić dużo oliwy z oliwek albo jeść dużo cukru (cukier do herbaty)?
16 LAT ponad rok temu

Witam,

Picie oliwy z oliwek i spożywanie cukru z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Sądzę, że głównym celem jest przybranie na masie beztłuszczowej a więc mięśniach. Dlatego proponuję dietę bogatobiałkowa, ze zwiększoną podażą węglowodanów (głównie złożonych) i energii.

Aby przybrać na masie ciała należy połączy trening (głównie siłowy) z dietą, inaczej nie zwiększysz masy mięśniowej. Postaraj się stosować do poniższych zaleceń:
- Zwiększ częstość posiłków- przynajmniej 3 duże posiłki i 3 przekąski (tak, aby spożywać minimum 5 posiłków dziennie),
- Odstęp między posiłkami nie powinien być dłuższy niż 3 godziny. Staraj się jeść, co 2-3 godziny.
- Jedz przekąski wysokokaloryczne, o małej objętości- zdrowe i pożywne np. orzechy, koktajle mleczne, mleczno-owocowe, jogurty, suszone owoce, batony museli
- Nie przejadaj się, ale jedz większe posiłki niż do  tej pory (musisz zwiększyć podaż kalorii o około 300-400 kcal.
- Zwiększenie podaży energetycznej można osiągnąć poprzez dodatki takie jak- do płatków dodaj jogurt, suszone owoce, banany, miód czy orzechy i nasiona.
- Unikaj jednak pustych kalorii- słodyczy, produktów typu fast-food- zwiększą masę tłuszczową a nie mięśniową.
- Przed treningiem na około 2 godziny jedz posiłki zawierające węglowodany złożone- ryż, makaron, kasze, produkty pełnoziarniste (pieczywo, płatki, otręby)
- Po posiłku jedz produkty zawierające cukry proste- owoce świeże lub suszone (mogą być w połączeniu z białkiem np. koktajl owocowo-mleczny)
- Jedz produkty bogato-białkowe, ale uważaj na zawartość tłuszczu (najlepiej wybieraj produkty chude i półtłuste- unikaj tłustych)
- Jedz drób (bez skóry) i ryby (także tłuste), unikaj mięs tłustych i smażonych
- Nie zapominaj o warzywach

Pozdrawiam.