Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Grypa jest chorobą, którą długo pamiętamy. Istotnie różni się ona od zwykłego przeziębienia. Potencjalnie zagraża poważnymi powikłaniami, dlatego nie można jej lekceważyć. Nie wolno z grypą chodzić do pracy czy do szkoły - organizm musi zebrać siły do walki. Ta choroba wymaga leżenia w łóżku, odpoczynku. Do takiego postępowania skłaniają też wysoka gorączka i bóle mięśni. Chory na grypę jest bardzo osłabiony. Najszybszym sposobem na dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki energii jest spożywanie posiłków, które są lekkostrawne i łatwo przyswajalne. Należą do nich pokarmy złożone z węglowodanów, czyli cukrów prostych lub złożonych (skrobi). Ważne jest też dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy C, która bierze udział w procesach odpornościowych. Należy ją przyjmować kilka razy dziennie, bo szybko rozkłada się w organizmie. Najlepszym sposobem na zapewnienie organizmowi jej odpowiedniej dawki jest częste picie wody z cytryną lub soków zawierających tę witaminę. Ważne jest też przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, ponieważ wysoka gorączka sprzyja utracie wody ze względu na zwiększone parowanie i potliwość. Stan podgorączkowy mobilizuje organizm do walki z chorobą, ale wysoka tempretarura może być szkodliwa, szczególnie dla mózgu. Powoduje znaczne osłabienie organizmu i bardzo złe samopoczucie. Trzeba zwalczać ją dostępnymi bez recepty środkami przeciwgorączkowymi (paracetamol, ibuprofen, aspiryna, pyralgina). Czasem pojawia się jeszcze suchy kaszel, który niepotrzebnie męczy chorego. Należy wtedy przyjmować leki przeciwkaszlowe. Większość z nich jest dostępna bez recepty. Leki wykrztuśne są przy suchym kaszlu niepotrzebne i często tylko go nasilają. Ciężko przebiegająca grypa wymaga podania leków przeciwgrypowych, np. Relenza lub Tamiflu, na które lekarz przepisuje receptę.

0
Dr n. med. Andrzej Niemirski
Dr n. med. Andrzej Niemirski

Leki przeciwgrypie skuteczne są tylko, gdy są podawane na początku infekcji. W późniejszym okresie należy odpoczywać i stosować leki zwalczajace objawy.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty