Jak namówić 3,5-letniego synka, żeby przestał sikać w majtki?

Jak namówić 3,5 leniego synka żeby przestał podsikiwać majtki? W nocy czasami mu się zdaży zmoczyć prześcieradło. Nieraz nie sikał w dzień przez parę dni, a teraz od nowa co dzień. Tak co jakiś czas mu się nawraca to sikanie. Co z tym zrobić, proszę o podpowiedź?

Witam!
Proszę mu na początek zrobić badania, bo być może to jakaś infekcja albo problemy z pęcherzem (np. zbyt mała pojemność pęcherza). Pediatra powinien Pani wydać skierowania na właściwe badania.
Czasami zdarza się, że dzieci pochłonięte jakaś interesującą czynnością za późno odbierają sygnał, że należy skorzystać z toalety. Proszę mu systematycznie przypominać o konieczności opróżnienia pęcherza.
Pozdrawiam!

Na początek warto skonsultować się z lekarzem- podobne problemy czasem mogą wynikać z zakażenia dróg moczowych czy innej tego typu trudności. Zdiagnozowanie pozwoli na podjęcie leczenia lub wykluczenie chorób.
Warto spróbować także porozmawiać z synkiem, dopytać p przyczyny. Czasem motywacja dziecka do tego typu działań daje się zmienić przez wytłumaczenie tego, czego wcześniej nie zrozumiał. Można także spróbować systemu żetonowego (zbieranie punktów za prawidłowe zachowanie, określona liczba punktów=nagroda. Ważne, żeby punkty były czymś namacalnym dla dziecka np słomki w kubeczku, naklejki na szybie czy w tabelce, piłeczki w koszyku itp. Stopniowo ilość punktów potrzebnych na nagrodę warto zwiększać).

Synek jest wciąż mały i mogą mu się zdarzać takie nawroty, szczególnie gdy dzieje się coś nowego lub uczy się nowych umiejętności. Ważne też, ile czasu upłynęło odkąd synek zaczął panować nad fizjologią, zgłaszać i załatwiać się do toalety (na ile "świeża" jest to umiejętność). Jedyny sposób to w okresie takich nawrotów bardziej go "pilnować", przypominać, może nawet obudzić w nocy by zaprowadzić do toalety.
Dopiero gdy dziecko kończy 5 lat i przez co najmniej 3 miesiące zdarza mu się posikiwać, w dzień lub w nocy, mówimy o zaburzeniu (moczeniu mimowolnym). Wtedy zdecydowanie wymaga leczenia psychologicznego.
Teraz polecam konsultację pediatryczną, by wykluczyć infekcje, ewentualnie konsultację psychologiczną, jeśli by Pani miała wciąż wątpliwości, jak reagować.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/