Jak namówić mamę do leczenia alkoholizmu?

moja matka jest alkoholiczka, ponadto tato twierdzi ze mowi sama do siebie w nocy mowiac ze go nienawidzi i ze zrobila by mu cos zlego co mozemy zrobic? co musimy zrobic zeby zabrac ja na przymusowe leczenie? z racji ze stwarza zagrozenie mozliwe jest zamkniecie jej w zamknietym osrodku natychmiastowo? ojciec nie jest jedynym swiadkiem jej "rozmowy", wiec mamy pewnosc ze nie klamie
MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Grzyby halucynogenne - czym różnią się od siebie?

Niestety jeżeli osoba mająca problem z alkoholem nie podejmie sama decyzji o leczeniu, może być trudno zmusić ją do tego, zwłaszcza w sposób, który będzie skuteczny. Bowiem poddanie się leczeniu jest dobrowolne. Zdarza się jednak, że osoba uzależniona od alkoholu, na skutek opinii biegłego psychiatry i psychologa może zostać zobowiązana do leczenia przez sąd. Taką opinię biegli wydają na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych właściwej według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy. Dla Łodzi dane kontaktowe znajdzie Pan pod tym linkiem: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/zdrowie/miejska-komisja-rozwiazywania-problemow-alkoholowych/
Taka komisja kieruje osobę uzależnioną na badanie przez biegłych w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego.
Przed złożeniem wniosku do komisji warto udokumentować występowanie rozkładu życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylanie się od pracy albo systematyczne zakłócanie spokoju lub porządku publicznego. Wykazując naganne zachowanie osoby uzależnionej, warto powołać się na przeprowadzone interwencje policji, pobyty w izbie wytrzeźwień, dokumentację lekarską, opinie pedagoga szkolnego, opinie psychologa, wyroki w sprawie karnej, powołać świadków sytuacji, które mogą rodzić poczucie realnego zagrożenia.
Jeśli komisja uzna, że są podstawy do zastosowania obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego wystąpi z wnioskiem w tej sprawie do sądu rejonowego. Sąd wszczyna postępowanie i nakazuje leczenie w wybranym ośrodku odwykowym. Warto podkreślić, że sąd nie wszczyna takiego postępowania na wniosek rodziny alkoholika, lecz na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuratora.
Sąd, który nałożył na osobę uzależnioną od alkoholu obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu, jeśli uzna, że na skutek takiego uzależnienia zachodzi potrzeba całkowitego ubezwłasnowolnienia tej osoby - zawiadamia o tym właściwego prokuratora. W razie orzeczenia ubezwłasnowolnienia sąd opiekuńczy, określając sposób wykonywania opieki, orzeka o umieszczeniu tej osoby w domu pomocy społecznej dla osób uzależnionych od alkoholu, chyba że zachodzi możliwość objęcia tej osoby inną stałą opieką. Pozdrawiam i życzę powodzenia na drodze walki z alkoholem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty